שגריר ישראל באו"ם לשעבר, ח"כ דני דנון מהליכוד, מביע תקווה שהניתוק של מפלגת תקווה חדשה והשר גדעון סער מהמחנה הממלכתי - ישנו את פני המלחמה בעזה.

"אני לא יודע מה השיקולים של גדעון סער אך אותי מעניין לאן זה מוביל אותנו מבחינת המלחמה. הציבור בישראל זז ימינה אחרי ה-7 באוקטובר והוא רוצה פעולה יותר אגרסיבית במלחמה נגד חמאס. בדברים של גדעון סער הוא אותת לרצונו של הציבור", אומר דנון בראיון לערוץ 7.

לדעתו זה לא הזמן הנכון לדבר על פירוק ממשלת החירום. "לא הייתי ממהר להיכנס לחישובים קואליציוניים. האחדות חשובה וצריך להשלים את המלחמה. החטופים עדיין ברצועת עזה, חמאס נמצא ברפיח ובמחנות המרכז. יש לנו דרך ארוכה, צריך לשים את הפוליטיקה בצד, ולהיכנס לפעולה צבאית הרבה יותר מאסיבית".

"התחלנו את המלחמה בצורה מאוד מרשימה ופירקנו את גדודי החמאס. זה נעצר", הוא טוען. "יכול להיות שהשיקול היה המחשבה שתהיה עסקה לקראת הרמדאן. אבל אם אין עסקה ולא מתקדמים לשחרור חטופים, צריך לחזור לשיטת הפעולה הקודמת, לפנות את רפיח, לגייס כוחות ולהשלים את המשימה. צריך להבהיר לעולם שאנחנו לא עושים חצי עבודה".

ומה עם הלחצים האמריקניים שלא להיכנס לרפיח? "יש לנו הערכה לארה"ב על התמיכה, החימושים והסיוע, אבל לא תמיד האינטרסים שלנו זהים. הממשל האמריקני רוצה 'לסיים את האירוע' ולעבור הלאה כי יש להם בחירות בנובמבר. האינטרס שלנו הוא לא לעבור הלאה עד שהחטופים יחזרו ועד שחמאס יוכרע. צריך לומר לאמריקנים שאנחנו מכבדים אותם אך לא מסכימים. את ההחלטות צריך לקבל בירושלים וראש הממשלה אמר דברים מאוד ברורים בנושא הזה. גם אם זה לא נוח למישהו בוושינגטון, האינטרס שלנו גובר. אמנם במערכת בחירות לא נוח להם שיש מלחמה בישראל, אך לא אנחנו בחרנו את התזמון הזה, חמאס תקף אותנו, ולא נעבוד לפי לוח הזמנים של הבחירות בארה"ב".

דו"ח האו"ם שקבע כי חמאס ביצע מעשי זוועה מיניים במהלך הטבח ב-7 באוקטובר הוא לדעתו מסמך משמעותי - אך הוא פסימי שישנה את התנהלות הארגון. "הדו"ח חשוב מאוד כי בפעם הראשונה מסמך של האו"ם קובע שהיו מעשי אונס שיטתי וזוועות ואי אפשר להתווכח על כך. היו גורמים בעולם האנטישמי שטענו שהדברים לא קרו. עכשיו יש את ההוכחה והמעשים הללו נמשכים בהקשר לחטופים ולחטופות".

"מזכ"ל האו"ם מפספס הזדמנות לתקן את הקו שאימץ לעצמו ומדבר על פגיעות מיניות בצד הפלסטיני. איך הוא יכול להשוות בין הדברים? ההקבלה של הנושא אינה מקובלת וצריך לתקוף אותה", הוא מוסיף.

עם זאת, לדעת דנון, ישראל צריכה לנצל את ההוכחות שנמצאו למעורבות אונר"א בטרור ולהוביל לפירוק הסוכנות. "אונר"א צריכה להתפרק - ועכשיו זה הזמן לעשות זאת ולהקים מנגנון אחר. צריכים לבוא בדברים עם ארה"ב ולהגיד להם שעליהם להפסיק את המימון - כי זו שעת הכושר. יש עוד ארגונים באו"ם שיכולים לטפל בנושא הזה".