סא"ל במיל' שמואל רבינוביץ, מג"ד חי"ר 9221 של חטמ"ר אפרים, מספר לערוץ 7 על עליית מדרגה בטיפול בטרור ביהודה ושומרון מאז השבעה באוקטובר, בעיקר הדגיש את הטיפול הנחוש בטרור האבנים.

הוא מספר כי הגדוד משרת מאז השבעה באוקטובר בגזרת יהודה ושומרון, "באזור העיר אריאל, קרני שומרון, קדומים. במסגרת ההגנה עושים הרבה מאוד פעילות התקפית, רוב פעילות ההגנה שלנו מבוססת התקפה".

רבינוביץ נשאל אם הוא מזהה שינוי בהתנהלות צה"ל ביהודה ושומרון: "לחלוטין. מאז השבעה באוקטובר הגישה שונה לחלוטין. אני 14 שנה באיו"ש, עם פעם הייתה התייחסות של הכלה לכל מה שקשור לטרור עממי מה שנקרא, זריקות אבנים, היום צה"ל מטפל בדברים ביד קשה".

הוא מדגיש לגבי טרור האבנים כי "תושבי האזורים פה יודעים להגיד וגם אנחנו יודעים על מאות מחבלים עצורים, מחבלים שחיסלנו, תפיסות אמל"ח, נשקים, אמצעי חבלה". עם זאת הוא מציין כי "רואים את העליית מדרגה בצד השני ופועלים בהתאים".

רבינוביץ, נשוי ואב לשמונה, משתף בתחושות שלו כשבבית נשארה המשפחה: "אני פה בזכות אשתי והילדים. הם עוברים תקופה מאוד לא פשוטה בעורף אבל עוברים את זה בגבורה. הם מגויסים על מלא מלא. ההתמודדות לא פשוטה אבל הם עושים את זה בגבורה מתוך הבנה של גודל השעה ושליחות רבה למען עם ישראל".

על הגדוד שלו מספר כי "יש פה חבר'ה צעירים, סטודנטים לצד ותיקים בעלי משפחות, דתיים חילונים, כל עם ישראל נמצא פה אצלנו בגדוד, למעלה מ-600 לוחמים בגדוד".

הוא מוסיף התייחסות לפילוג בעם ואומר כי "יש פה הזדמנויות. רואים מה שקורה בתקשורת ומה שקורה בחוץ, אנחנו מדברים על זה. יש הבנה מסוימת שנרד מפרק המשימה לכוננות, אז גם על הדבר הזה אנחנו צריכים לקחת אחריות, של השיח והחיבור בתוך עם ישראל. פה זה קורה הלכה למעשה".

האם אפשר לתרגם מהצבא לאזרחות? רבינוביץ סבור שכן. "זה בהחלט אתגר גדול אבל אנחנו יודעים שאנחנו לא לבד, יש הרבה גדודי מילואים שמדברים אחרת, שמדברים דיבורים של עומק, השיח הוא כבר לא השיח הרדוד".

הוא מבהיר לסיום כי "השיח של העומק לא נוצר כי אנחנו אנשים עמוקים אלא כי יש לנו הרבה זמן ביחד, אנחנו עוברים חוויות מעצבות ביחד. כשמסתכלים על זה ככה, זה פשוט נראה אחרת. אנחנו לא מפחדים לגעת בעצבים חשופים, בסוגיות רגישות - כי אנחנו פשוט ביחד, בתוך המשפחה אז הכל בסדר, נמצאים במרחב הבטוח, אפשר לפתוח ולדבר על הכל".