יואב קיש
יואב קישצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בג"ץ הוציא הבוקר (חמישי) צו על תנאי לשר החינוך יואב קיש בדרישה שיספק הסבר מדוע החליט לבטל השנה את טקס הענקת פרס ישראל.

על פי הצו, השר קיש יידרש עד ל-21 למרץ מדוע לא יבטל את ההחלטה שלא להעניק השנה את פרסי ישראל.

עוד נקבע כי ועדות הפרס שביקשו לקחת חלק בהליך המשפטי יוכלו להצטרף אליו. ההחלטה על הצו התקבלה עוד לפני דיון בנושא בשל דחיפות ההחלטה והתאריך הקרוב יחסית של יום העצמאות.

"נוכח סד הזמנים הדוחק ועמדת המדינה לפיה על מנת שניתן יהיה להיעתר לסעד המבוקש בעתירות ולחלק את פרסי ישראל לשנה זו כפי שנקבעו לכתחילה בטקס מוצאי יום העצמאות ב-14.5 - החלטנו להורות על מתן צו על תנאי", נכתב בהחלטה.

השר לשעבר ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער הגיב "בית-המשפט נתן לשר החינוך הזדמנות אחרונה לסגת מהחלטה בלתי ממלכתית ומקוממת ולמנוע פגיעה ביום העצמאות ובמפעל חשוב המקדש את המצוינות, המדע והתרבות בישראל. חבל שהגענו לכך. מוטב לתקן טעות מאשר להתבצר בטעות".

לפני כשבועיים הגיב השר קיש לדיווח של איש התקשורת בן כספית לפיו ביטל את פרס ישראל השנה כמעט בכל התחומים לאחר שהוחלט כי היזם ואיש העסקים איל ולדמן יקבל פרס ישראל ליזמות.

ולדמן, מייסד מלאנוקס, שכל את בתו דניאל שנרצחה יחד עם בן זוגה נעם במסיבת הטבע ברעים. הוא קרא לאחר הטבח לפיטורי נתניהו ומתח עליו ביקורת חריפה.

קיש הגיב בחריפות, "לעניין הפייק ניוז בנושא פרס ישראל: ההחלטה לדחיית פרס ישראל נבעה אך ורק מהמצב המלחמתי במדינה. לצערי שוב אנחנו פוגשים בעיתונאים מסוימים שלא נותנים לכמה עובדות להרוס להם סיפור קונספירציה בדיוני".

קיש ציין, "בניגוד לנאמר, השנה אף זוכה לא נבחר לפרס ישראל. מכיוון שעבודת הוועדות חסויה ותחת שמירת סודיות לא ניתן להתייחס אליהן פומבית. כפי שפורסם עם קבלת ההחלטה לא יהיה ביטול של הפרסים, אלא דחייה בשנה וכל זוכה, בהינתן ועבר בהצלחה את כלל הפרמטרים השונים, יקבל את הפרס בשנה הבאה".

לסיום הוסיף כי "החלטתי מממשת עמדה ערכית שבוחרת להתמקד השנה, יום העצמאות הראשון שלאחר אירועי ה- 7 באוקטובר, בהוקרת פעולות התקומה, הגבורה והערבות ההדדית של אזרחי ישראל".