השופט חאלד כבוב
השופט חאלד כבובצילום: פלאש 90

שופט בית המשפט העליון ח'אלד כבוב עורר סערה לאחר שאמר בדיון לפרוטוקול כי שחרור מחבלים נאשמים בטרור במסגרת עסקת חטופים צריך להשפיע ולהקל גם על נאשמים בטרור שלא שוחררו, מטעמי שוויון.

את הדברים אמר כבוב במהלך דיון בתיק הארכת מעצר של נאשם בעבירת טרור שהועמד לדין על הרכבת מטעני צינור מתוך כוונה לפגוע בשוטרים.

בדיון הוא אמר לפרוטוקול, כך על פי ציטוט בכאן חדשות, שמכיוון ששלושה מבין הנאשמים בפרשה שוחררו בעסקת החטופים, התביעה צריכה להתחשב בכך ולהסכים להקל בתנאי המעצר של הנאשם שלא שוחרר במסגרת העסקה.

כבוב אמר לתביעה: מי שהחליט מי ישוחרר ומי לא, זו לא הממשלה אלא התביעה ולכן אתם צריכים להתחשב בזה ולהסכים לשחררו לאיזוק אלקטרוני.

פרקליטות מחוז ירושלים הגיבה באופן חריג בחריפות לדבריו של השופט כבוב. לדבריה, מדובר בקביעות משוללות יסוד. התביעה היא לא זו שהחליטה מי ישוחרר אלא הממשלה יחד עם השב"כ וכי בכל מקרה מדובר בכוח עליון, כורח, והוא לא אמור להשפיע בכלל על הליכים נגד נאשמים בטרור שלא היו חלק מעסקת החטופים.

השר שלמה קרעי הגיב לדברים: "החמאס רצח וטבח את בנינו ובנותינו ומנסה לאלץ אותנו לשחרר רוצחים מהכלא בתמורה לחטופינו, והשופט כבוב נותן רוח גבית לחמאס ומעניק 'בונוס' בעסקה גם לטרוריסטים שיישארו בכלא. הוועדה לבחירת שופטים חייבת להתכנס כדי להדיח את השופט כבוב באופן מיידי".