בית כלא
בית כלאצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

צמד כתבי עיתון ׳הארץ׳, גדעון לוי ואלכס ליבק ערכו שיחה עם העצור המנהלי הפלסטיני ששוחרר לאחרונה מהכלא הישראלי, מונדר עמירה.

עמירה תיאר בפניהם כי חווה השפלות, הפשטות, מזון בלתי אכיל, אלימות, צפיפות מחרידה, שינה על הרצפה, תאים עירומים, קור וכבילה ממושכת ותקף את ההתנהלות השר איתמר בן גביר ושב"ס.

עמירה תיאר, "הביצים שהוגשו לא היו מבושלות. הוא החליט לאכול הכל כדי לשרוד. כשנלקח פעם ל'המתנה' והיה אזוק במשך יממה שלמה, הוא נאלץ לעשות את צרכיו במכנסיו לאחר שלא הצליח להוריד אותם. והכל קשור ל-7 באוקטובר. כל דבר שביקשנו אמרו — 7 באוקטובר. כשביקשנו שיבשלו את הביצים, אמרו: 7 באוקטובר. זה גואנטנמו, אני אומר לך".

האסיר הוסיף ותיאר בפני כתבי עיתון "הארץ" את המצב בכלא בישראל "ארוחת הערב כללה צלוחית קטנה של גבינה לבנה ופרוסת לחם. אבל ארוחת הצהריים למחרת הממה אותו ממש. החיילים הניחו ארבעה מגשים בארבע פינות החדר, ושמונה עצורים הצטוו לכרוע ולאכול מהמגשים בידיהם. המראה היה של חתולי רחוב, הוא אומר. האוכל כלל עיסה לא ברורה ובלתי אכילה. לדבריו ייתכן שזאת הייתה תערובת של שיירים מארוחת החיילים. הוא שאל מה זה החלק הלבן והם אמרו לו שזו ביצה. הוא מוכן להישבע שזאת לא הייתה ביצה. עמירה לא נגע בו".

ב׳הארץ׳ תקפו את ההתנהלות שירות בתי הסוהר תחת השר בן גביר "שילוב של ימי מלחמה שבהם מותר להתעלל בפלסטינים בכל מקום ושירות בתי הסוהר (שב"ס), של איתמר בן גביר, שנתן את אותותיו. עמירה החליט שלא יתנגד עוד לכלום כדי לשרוד".

לדברי עמירה, "שמונה ישנו על הרצפה, מפאת גילו הוא זכה למיטה מחבריו, המזרן היה בעובי חמישה ס"מ והיתה גם שמיכת צמר. בתא החליף עם עציר אחר מדים, כדי שהמידות יתאימו".

עוד נכתב ב׳הארץ׳ "בכל פעם שהעצירים יצאו מהתאים הם הובלו בטור, ידיהן אזוקות לאחור, ראשם כפוף. אם מישהו העז להרימו, הוא אומר, מיד קיבל מכה. חמש פעמים במשך שלושת החודשים פשטו הכוחות המיוחדים של שב"ס על התא שלהם באלימות קשה, כל פעם בעילה אחרת. לדבריו, התא לא נראה כפי שנראה פעם תא בעופר: הוא היה עירום לחלוטין. הטלוויזיה, הקומקום החשמלי, הכירה, הרדיו, הספרים, העט והנייר, השחמט, השש־בש — דבר לא נותר וכמובן גם לא קנטינה. כלום. השלמתי, הוא אומר. זה המחיר להתנגדות לכיבוש ולמלחמה בעזה".

דובר שב"ס מסר ל"הארץ" בתגובה: "איננו מכירים את הטענות המתוארות וככל הידוע לנו הן אינן נכונות. ככל שתוגש תלונה מסודרת היא תיבחן על ידי הקצינים המתאימים". דובר צה"ל מסר: "החשוד נעצר בחשד להסתה ופעילות בארגון עוין ביום 18 בדצמבר 2023. בדיון בבית המשפט הצבאי בבקשת התביעה הצבאית להארכת מעצרו, העלה החשוד טענות נגד התנהלות החיילים כלפיו בעת מעצרו. הטענות מצויות בבירור".