תרופות. אילוסטרציה
תרופות. אילוסטרציהצילום: iStock

מחקר חדש חושף כי חלק מיצרניות התרופות הגדולות בעולם מוכרות תרופות "משנות משחק" לסוכרת, כמו אוזמפיק או Trulicity במחיר גבוה עד פי 400 משוויון האמיתי.

במחקר החדש של ארגון "רופאים ללא גבולות", שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת הרפואי JAMA, בדקו החוקרים את עלויות החומרים מהן מיוצרות התרופות, האריזות והלוגיסטיקה, על מנת לחשב את המחיר הפוטנציאלי שבו יצרניות התרופות יכולות להרוויח סכומים נכבדים גם לאחר תשלום מיסים.

הם נדהמו לגלות כי יצרניות התרופות מוכרות חלק מהמוצרים הנדרשים ביותר במחיר גבוה עד פי 400 מהשווי האמיתי של התרופה.

"התרופות החדשות הללו מהוות 'משנות משחק' מוחלטות עבור אנשים שחיים עם סוכרת, אך נמנעות מידיהם של מאות מיליוני אנשים במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית הזקוקים להן", אמרה כריסטה קפוצ', אחת ממחברות המחקר.

היא גם הוסיפה כי "ניתן יהיה להשתמש גם בעטי אינסולין מודרניים, שהם בטוחים יותר ומציעים מינונים מדויקים יותר מאשר בקבוקונים ומזרקים, אפילו במדינות בעלות הכנסה נמוכה אם חברות התרופות יציבו אנשים לפני הרווחים האסטרונומיים שלהן. יצרניות התרופות לסוכרת, אלי לילי ונובו נורדיסק, בשום אופן אינן יכולות לספק לעולם את כמות התרופות הדרושה כדי לענות על הביקוש העולמי, ולכן עליהן לוותר מיד על אחיזת החנק שלהן ולאפשר לתרופות להיות מיוצרות על ידי יצרנים נוספים ברחבי העולם".