הפגנת חרדים בירושלים
הפגנת חרדים בירושליםצילום: זושא לוסטיג, חדשות כל העולם

הרב נח ברנדווין בן ה-71 השתתף לפני חודשיים בהפגנה נגד ניתוח גופת הנער החרדי חיים שמואל מאיר ויצהנדלר ז"ל שנפטר בביתו בבית שמש.

במהלך ההפגנה נפגע ברנדווין מפרש משטרתי ונפצע באורח קשה. הוא פונה לבית החולים כשהוא סובל מדימום בראשו ומשבר בגולגולת ואושפז בטיפול נמרץ.

בסוף השבוע האחרון בנו, יוסף, העניק ראיון ל'ידיעות אחרונות' במסגרת כתבה שעסקה באלימות שוטרים. לדבריו, אבא שלו לא חזר לעצמו מאז הפציעה והוא הפך מאדם בריא לסיעודי.

"בדרך כלל אני הולך איתו, ואומר לשוטרים להיזהר כי הוא אדם מבוגר. הוא עומד על המדרכה, בלי שלטים, בטח לא חוסם כבישים. כשהגיעה קבוצה גדולה של שוטרי יס"מ, הם השתוללו באלימות שלא ראיתי הרבה זמן", סיפר.

"הם לא אמרו דבר, לא הכריזו כלום, פשוט - העיפו על הגדר והמדרכה את מי שישב על הכביש, וכשהפרשים הגיעו - הם השתוללו על המדרכה, בלי לחשוב על כך שלאנשים לא היה לאן לברוח, צעקתי על הפרש, ‏'תיזהר' והוא ענה לי, ‏ 'קח אותו מפה'. אמרתי לו שזה לא קשור, פשוט שייזהר, ואז הוא חזר בקפיצה ונכנס ביני לבין אבא שלי. אני הספקתי לברוח, ואבא שלי מעד ונפל על הראש. זה היה נורא לראות אותו מחוסר הכרה על הכביש", שחזר הבן.

"בזמן שכולם צועקים על השוטרים, 'מה אתם עושים?' אני רצתי להביא לאבא שלי מים, ואז ראיתי את אותו שוטר וצעקתי עליו, וכתגובה הוא סימן לי עם האצבע וי ניצחון, כאילו הוא שמח על מה שהוא עשה".

לדבריו, "המשטרה לא התייחסה למקרה. להפך, כשהגיע שוטר ושאל מה נשמע, הוא לא התנצל, לא אמר דבר והלך משם".

"אבא שלי לא חזר לעצמו והרופאים לא יודעים אם אי פעם יחזור. הזיכרון שלו נחלש, הוא שוכח דברים, ובכל פעם שהוא יוצא, הוא לוקח איתו מלווה כי הוא מפחד ליפול ולסבול מסחרחורות נפשית, זה השפיע עליו המון. הוא היה איש מלא שמחה, ופתאום רעש של הנכדים מפריע לו. זה לא אותו אדם שניהל 300 אברכים בירושלים ובבית שמש".

את דבריו סיכם באומרו כי "לקחו את אבא, וכמו רצחו אותו ואותנו. היה קשה לראות אותו עם הליכון וכיסא גלגלים. הפכו אדם בריא לסיעודי, ומילא אם היו מתנצלים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה פועלת למימוש חופש הביטוי והמחאה ונערכת לכל אירוע בכוחות מותאמים על מנת לאפשר למוחים את מימוש זכותם הדמוקרטית, תוך שמירה על שלומם, לצד פגיעה מינימלית בשגרת החיים. בתוך כך, כאשר מבוצעות עבירות או הפרות סדר, מחויבות המשטרה היא להפסיקן תוך אכיפת החוק. אשר למקרים המפורטים בפנייתכם, הרי שחלקם מתייחסים למחאות לא חוקיות שבמהלכן התקיימו הפרות סדר, ובירושלים הפרת הסדר אף לוותה בהשלכת חפצים, ביצים ובקבוקים לעבר השוטרים, ניסיון חטיפת נשק משוטר, גידופים, הצתות פחים וחסימת כבישים".