ישיבת קריית שמונה
ישיבת קריית שמונהבאדיבות המצלם

גורם בכיר בעולם הישיבות הציוניות מבהיר בשיחה עם ערוץ 7 כי הישיבות של הציונות הדתית מוחרגות בחוק, כך שאין חשש לפגיעה תקציבית בגלל חוק הגיוס.

"הנזק לישיבות חרדיות הוא גבוה וצפוי לקרות כבר מהתמיכה הקרובה, יש באוצר שמעריכים זאת ב-600 מיליון שקלים מידי שנה, אך לא אמורים להינזק החרדים שבפטור וכמובן שהדבר לא נוגע לישיבות הגבוהות ולישיבות הסדר שהן נמצאות בסעיף אחר בחוק שירות בטחון", אומר הגורם.

לדבריו, "כל דברי הבג"ץ נוגעים למי שנמצא בפרק ג, א, קרי ההסדר החרדי החדש. אנחנו נמצאים בסעיפים אחרים, סעיפי 22 לחוק שירות ביטחון והמעמד שלנו שוריין בבג"ץ על ידי הפסק האחרון של רובינשטיין שלשיטתו יש פה מודל נכון וראוי בין ישיבה לצבא, וגם השופטת אסתר חיות חתמה על כך. הישיבות לא נמצאות בכלל בפריזמה של הדיון הנוכחי, לכן הן לא אמורות להיפגע", אמר הגורם.

המדינה הגישה ביום חמישי האחרון את תשובתה לעתירות הדורשות לגייס תלמידי ישיבות ולהפסיק להעביר כספי תמיכה למוסדות תורניים עבור אותם תלמידים שלא מתגייסים, נוכח פקיעת חוק הגיוס הקודם ביולי אשתקד.

היועמ"שית גלי בהרב-מיארה מבהירה כי ללא החלטה חדשה שתאריך את הוראת השעה שתוקפה יפוג ב-1 באפריל, תהיה חובה להתחיל לפעול לגיוס תלמידי ישיבות, ולא יהיה עוד בסיס חוקי להעביר למוסדות הללו כספי תמיכה עבור תלמידים שלא משרתים

נתניהו במקביל ביקש מבג"ץ ארכה של 30 ימים בקבלת הכרעה כלשהי בסוגיית גיוס החרדים. לדבריו ישנה "התקדמות ניכרת" במגעים למתווה מוסכם, אך נדרש לדבריו עוד זמן להגיע להסכמות סופיות.