הרב איתן איזמן
הרב איתן איזמןצילום: ערוץ 7

הרב איתן איזמן, מייסד רשת נעם צביה, בשיחה עם ערוץ 7 על עניין גיוס החובה לצבא.

"צריכים לדעת שיש מצווה גדולה לשרת בצבא, מצווה אמיתית של ציבור שנלחם מלחמת קיום - האויבים הבאים עליך לכלותך, על מה יש לדבר? מצווה לכל דבר ועניין, כל מי שמתגייס מקיים מצווה", מקדים הרב איזמן בפתח דבריו.

הרב איזמן מתייחס גם לסוגיות הפטורים. "בפיקוח נפש ראינו שאף אחד לא פטור, מי יכול להגיד שהקם להורגך לא תשכים להורגו? עניינית אין מישהו שפטור מלהילחם, חד משמעית, הרב צבי הודה תמיד הדגיש שבישיבה אין פטור, יש רק דחייה לעוד שנה או לעוד שנתיים, אך אם הצבא יבוא ויגיד שחייב - כולנו נצטרך להתגייס, אחד המרבה ואחד הממעיט".

הרב איזמן מתייחס לציבור החרדי ואומר כי "מדובר על ציבור חשוב, מצוין וטוב, צריכים לדעת לכבד אותו ולדעתי צריך ללכת אתו בשלבים, אלה שלומדים הם חשובים ושראשי הישיבות יגידו לאלו שלא לומדים ללכת להתגייס ולכך הצבא צריך להיערך. חלק מהטענות שלהם הם טענות לא נכונות לדעתי. לגבי הפחד שיתקלקלו - צריך להכין שהמציאות תהיה אחרת ושיהיה יותר צנוע".

לסיום מבהיר הרב איזמן כי הוא נגד כפייה. "בכפייה אתה לא מרוויח שום דבר. כלא זה גם בית הבראה, מי מפחד מהכלא? זה לא הכוח שיתריע את האנשים. צריך לדעת לעשות בשכל, האם הגענו למצב שכל המאה אחוז צריך? לא בטוח שהגענו למצב".

"חלקו של הציבור החרדי מבין את המצב שצריך לגייס חיילים וגם רוצה ללכת לעבוד ולהתפרנס, אז ממילא חלקם צריכים ליצור את האווירה שיחשבו בתוך הציבור החרדי כנורמטיבי. זהו השלב היותר קל, עם הציבור החרדי זהו לא רק ויכוח פרקטי, בעיקר אידאולוגי - שם המצב יותר קשה".