רג'א זעאתרא (משמאל)
רג'א זעאתרא (משמאל)ללא קרדיט צילום

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, ביטל את מינויו של רג'א זעתרא לתפקיד סגנו, לאחר שנמתחה ביקורת חריפה על המינוי.

זעתרא, נציג מפלגת חד"ש, התבטא בעבר בעד חמאס. כשנשאל בעבר אם החמאס הוא ארגון טרור, השיב: "לא, כמובן שלא. חמאס הוא חלק לגיטימי מהעם הפלשתיני".

למפלגת חד"ש הוצע להחליפו במועמד אחר שיקבל את תפקיד סגן ראש העיר - ואם היא תסרב - תבוטל הצטרפותה לקואליציה.

להחלטה קדמה שיחה בין שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שסיעתו חלק מהקואליציה המתהווה ובין ראש העיר יהב.

נזכיר כי בחד"ש התחייבו בפני ראש עיריית חיפה יונה יהב, שבעצמו התבטא במהלך קמפיין הבחירות נגד המפלגה, כי לאורך כל תקופת הקדנציה במועצת העיר חיפה, ובכל תפקיד שהוא, לא ישללו את קיומה של מדינת ישראל או יתמכו במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגוני טרור כנגד מדינת ישראל.

השר בצלאל סמוטריץ' הגיב: "אני מברך את ראש עירית חיפה, יונה יהב, על שנענה לרחשי הלב של הציבור ולבקשתי וביטל את מינויו של זעתרא לסגן ראש העיר. היום יותר מתמיד ברור שדו קיום ניתן לעשות רק עם מי שמקבלים את קיומנו כמדינה יהודית ודמוקרטית ולא עם תומכי טרור אנטי ציוניים שמנרמלים את חמאס ופועלים נגד מדינת ישראל".

מוקדם יותר, נמתחה ביקורת על מינויו של זעתרא. תושב העיר חיפה, יוסף חדאד, התבטא בחריפות בחשבון הטוויטר שלו נגד המינוי. "לא למדנו כלום! חברים תושבי העיר חיפה, רציתי שתדעו שאתמול מונה לכם סגן ראש עיר אנטי ישראלי, יו"ר חד"ש רג'א זעתרא, אדם שמזהה עצמו כפלשתינייני וקורא לי ולצבי יחזקאלי דאעש, ולא מגנה את חמאס ולא קורא לו ארגון טרור!".

השר איתמר בן גביר הגיב: "אסור למנות את תומך חיזבאללה ו-BDS רג'א זעתרא לסגן ראש עיריית חיפה. מקומו בלבנון עם חבריו ולא בקואליציה של עיר במדינת ישראל. ראש עיריית חיפה צריך להתבייש בהחלטה הזו ולא לחגוג אותה".

חבר ועדת החוץ והביטחון ח"כ דן אילוז "העובדה שמכהן בישראל תומך טרור מובהק היא בושה, גם ביום רגיל ובמיוחד אחרי השביעי לאוקטובר. כבר לפני מספר שבועות, הגשתי הצעת חוק שתמנע מקרים כאלו ועכשיו שהיא צברה את הוותק הנדרש, אני מתכנן לקדם אותה במושב הבא. תומכי טרור ומסיתים לטרור לא יכהנו בעמדות מפתח במדינת ישראל. עד כאן".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, הגיב אף הוא למינוי רג'א זעתרא לסגן ראש עיירית חיפה: "את המינוי הנפשע של תומך הטרור לסגן ראש עיריית חיפה, אותו אחד שהביע תמיכתו בחמאס, חיזבאללה ותנועת ה- BDS, ניתן היה למנוע. אני מצר על כך שראש עיריית חיפה העדיף להקים קואליציה יחד עם תומך טרור, על פני סיעה ציונית- חיפה ביתנו בראשות טטיאנה ג׳ון".