ח"כ אביגדור ליברמן
ח"כ אביגדור ליברמןצילום: דוברות

יושב ראש מפלגת ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הצטרף למאבק של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' נגד רכישת מטוסי קרב חדשים לצה"ל.

ליברמן כתב כי "ממשלת ישראל חייבת לקבל שתי החלטות מיידיות: בתחום הביטחוני, אין שום הצדקה לרכוש מטוסים בסכום כולל של כ-35 מיליארד שקל".

לדבריו, "לא יתכן שמיליציות בסנדלים מסוגלות לשגר טילי שיוט וכטב"מים לעבר ישראל, בשעה שבכדי לתקוף בתימן, מדינת ישראל צריכה להעלות טייסת שלמה לאוויר לטיסה של אלפי קילומטרים דרומה".

"לכן", הסביר ליברמן, "במקום לרכוש מטוסים בכ-35 מיליארד שקל, ניתן לרכוש מטוסים בכ-20 מיליארד שקל, ולהשקיע 10 מיליארד שקל בהקמת חיל טילים אפקטיבי שיענה על האתגרים הביטחוניים, וחמישה מיליארד שקל לחיזוק זרוע היבשה".

הנושא השני הסביר, "בתחום הכלכלי, חייבים להביא ארצה באופן מיידי כרבע מיליון עובדים זרים, שזקוקים לענפי הבניה, התעשייה, החקלאות והמלונאות. אחרי כמעט חצי שנת מלחמה, הגיע הזמן להחליף דיסקט".

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

במכתב ששלח סמוטריץ' לנתניהו אתמול הוא הסביר מדוע הוא מונע את רכישת מטוסי הקרב עבור צה"ל.

"בסיכום שהובלת עם משרדי האוצר והביטחון סביב התקציב המתוקן לשנת 2024 נקבע כי תוקם ועדה ציבורית שתגיש את המלצותיה בתוך כחודשיים. מאז הסיכום, מערכת הביטחון מונעת את הקמת הוועדה ומבקשת לקבוע עובדות בשטח ולחייב היקפי תקציב אדירים, בין היתר בעסקאות רכש המטוסים האמורות. בכל הכבוד, לא ניתן לקבל התנהלות כזו", כתב סמוטריץ'.

הוא הוסיף כי "הציפייה של מערכת הביטחון לקבל צ'ק פתוח בסכומי עתק ובהשלכות עצומות על המשק והכלכלה ואיכות החיים של אזרחי ישראל - ללא שום חשיבה ביקורתית, סיעור מוחות, דיון מקצועי, ציבורי וממשלתי - היא לא לגיטימית ולא ריאלית. תמיד, ופרט לאחר כישלון ה-7 לאוקטובר ומה שקדם לו".