נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידןREUTERS/Jonathan Ernst/Pool

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מתח הלילה (רביעי) ביקורת חריפה על ישראל בעקבות התקיפה בעזה שבה נהרגו 7 מעובדי ארגון הסיוע World Central Kitchen.

בהצהרה שפרסם אמר ביידן כי הוא "זועם" בעקבות התקרית והוסיף: "זה לא אירוע חד פעמי. זו הסיבה העיקרית לכך שחלוקת הסיוע ההומניטרי בעזה הייתה כה קשה - מכיוון שישראל לא עשתה מספיק כדי להגן על עובדי הסיוע המנסים לספק עזרה נחוצה נואשות לאזרחים".

ביידן הדגיש כי "תקריות כמו של אתמול פשוט לא אמורות לקרות".

הנשיא האמריקני כתב עוד: "ישראל התחייבה לערוך חקירה יסודית שתבדוק מדוע נפגעו כלי רכב של עובדי הסיוע מתקיפות אוויריות. החקירה הזו חייבת להיות מהירה וממצאיה חייבים להתפרסם".

ביידן ציין כי "ארה"ב תמשיך לעשות כל שביכולתה כדי לספק סיוע הומניטרי לאזרחים פלסטינים בעזה, בכל האמצעים הזמינים. אמשיך ללחוץ על ישראל לעשות יותר כדי להקל על הכנסת הסיוע הזה. ואנחנו דוחפים להפסקת אש מיידית כחלק מעסקת חטופים. יש לי צוות בקהיר שעובד על זה עכשיו".

אתמול התייחס מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הצרפתי, לתקרית בה נהרגו שבעה עובדי סיוע ברצועת עזה.

לדבריו, "צריך להגן על עובדי סיוע. שוחחנו עם ממשלת ישראל בנושא התקרית בעזה ודרשנו חקירה מיידית כדי להבין מה קרה".

"לא ייתכן שמי שמגיש סיוע יהיה בסכנה", הוסיף מזכיר המדינה האמריקני ואמר כי עבודת ארגון הסיוע WCK היא "יוצאת דופן".

בתוך כך, הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי פרסם הלילה הודעה בעקבות התקרית ובה הבהיר כי "האירוע הקשה הוא תוצאה של זיהוי שגוי בתנאי מורכבים - בלילה במהלך מלחמה. זה לא היה צריך לקרות".

הלוי הדגיש: "התקיפה הזו היא טעות חמורה. ישראל נמצאת במלחמה עם חמאס, לא עם תושבי עזה. אנו מצטערים על הפגיעה שלא באופן מכוון בעובדי WCK. אנו משתתפים בצערם של משפחותיהם, כמו גם בצערם של ארגון המטבח המרכזי העולמי כולו, מעומק ליבנו".