יאיר גולן
יאיר גולןצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן טען בריאיון הערב (רביעי) לכאן רשת ב' כי המחאה אמש בסמוך לבית ראש הממשלה לא הייתה אלימה וסיפק אמירה מקוממת כלפי המתיישבים.

"לא כל פריצת מחסום הופכת לאלימוּת", טען גולן. "אני יודע מה זה להתמודד עם אנשים אלימים - עשיתי את זה שנים מול מתנחלים".

מוקדם יותר כתב גולן בחשבון ה-X שלו: "משטרה שמאיימת על אזרחים שומרי חוק בירי חי היא משטרה שצריך לפרק ולהרכיב מחדש".

בתגובה לדברים אמר סגן השר אבי מעוז: "כמי שקרא למתיישבי חומש 'תתי אדם', וכמי שהגדיר את ציבור המתיישבים היקר 'אלימים', אני קובע בצער כי יאיר גולן 'מזהה התהליכים' אינו מזהה את תהליך ההידרדרות שלו שלצערי הגיע לשפל בו נמצא ח"כ עופר כסיף".

חבר הכנסת מתן כהנא הגיב "המתנחלים האלימים לוחמים כבר חצי שנה נגד החמאס. איך אתה מעז להכפיש חצי מיליון אזרחים מדהימים בגלל קומץ קטנטן של עבריינים שכולם מגנים? למה כל כך דחוף לך לחזור לשיח של ה-6/10? למה דחוף לך לאמץ את השפה של שונאי ישראל? אני קורא לך להתנצל בפני חצי מיליון אנשים שהכפשת את שמם".

במשטרה הגיבו לגולן ואחרים וכתבו כי "פרשנויות, ציוצים ופרסומים לגבי מחשבות או כוונות המיוחסות למשטרת ישראל לשימוש ב'ירי חי' בסיטואציה זו - הם פייק ניוז מוחלט ועל דעת המפרסם בלבד".

עוד נמסר כי "מנגד נבהיר כי חופש הביטוי והמחאה אינו החופש ליידות לפיד בוער לעבר שוטר, לפצוע קצין משטרה שפונה הלילה לבית חולים, להתפרע ולהשתולל, לשכב מתחת לרכב משטרה ולסכל את פעילותה תוך סיכון חיים, להפר את פסיקות בימ"ש ברגל גסה ואת הסדרי האבטחה המחויבים בנוגע לאבטחת אישי ציבור וסמלי שלטון, לתקוף ולהתעמת עם שוטרים, להעיף גדרות ולפרוץ מחסומי משטרה ולגדף אנשי משטרה".

בהודעה תקיפה נגד המפגינים נמתחה ביקורת על פוליטיקאים ואנשי תקשורת שגיבו את המפגינים. "לצערנו יש עדיין כאלו הממשיכים לראות באירועי אמש שהיו הלכה למעשה הפרות סדר והתפרעות אלימה שבוצעו בניגוד לחוק- 'מחאה לגיטימית', וממשיכים להשתלח בשוטרים שמבצעים תפקידם כחוק אל מול מפרי סדר ופורעי חוק".

המשטרה הדגישה: "פיזור ההמון שהתפרע אמש היה מחייב שימוש בכוח ובאמצעים שבסמכות המשטרה לפיזור הפרות סדר- וכך בוצע בפועל. לצד חופש המחאה לכל אדם כחוק, נמשיך לפעול לשמירת הביטחון, החוק והסדר בכל זמן ובכל מקום, במקצועיות וללא משוא פנים".