בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

שר האוצר ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הגיב לפרסומים לפיהם בעקבות תקרית הריגת פעילי ארגון הסיוע ההומניטרי בעזה החליט הרמטכ"ל להדיח את רמ"ט חטיבת הנח"ל - אל"מ נוחי מנדל - בעוד לקצינים בכירים אחרים נרשמה הערה פיקודית.

"העובדה שמכל מחדלי ה-7 באוקטובר, הקצין הראשון והיחיד שהופך לשעיר לעזאזל ומודח בשיחת טלפון הוא נוחי מנדל רמ"ט חטיבת הנח"ל, היא מקוממת ומעבירה מסר בעייתי למפקדים וללוחמים", טען סמוטריץ'.

הוא הדגיש כי "לא מתקבל על הדעת שהרמטכ"ל עורף ראשים של קצינים חדים והתקפיים. אם יש צורך להעניש ולהוקיע מפקדים אלו צריכים להיות קצינים שקפאו על השמרים והובילו אותנו לאסון הנורא".

"הצבא זקוק למפקדים יוזמים והתקפיים שרוצים בהכרעת האויב. מפקדים בכירים שלא חתרו להכרעת האויב בשדה הקרב ועודם מעדיפים טכניקות והכלות שכשלו, יש לנו מספיק. החלטת הרמטכ"ל לא תורמת לאמון הציבור בפיקוד הבכיר", דברי השר סמוטריץ'.

הפרשן הצבאי אמיר בוחבוט התייחס גם הוא לפרסום. "ההדחה של הקצין נוחי מנדל ע"י הרמטכ"ל מצערת מאוד וממה שאני שומע מתוך הצבא? מאוד מקוממת הדרך שנהגו בקצין שהציל חיי רבים".

"כן לתחקיר מעמיק, שקוף ונוקב אבל יש דרך וסגנון. מה המסר לכלל הצבא עוד בטרם סיימו את תחקירי ה-7 באוקטובר? ובדרך עוד ממנים אל"מים, תא"לים? ויש כאלה שמצ'ופרים?", תהה בוחבוט.