הרצי הלוי בגבול הצפון
הרצי הלוי בגבול הצפוןצילום: דובר צה"ל

תגובות זועמות על החלטתו של הרמטכ"ל להדיח קצינים בכירים באמצע לחימה בשל הטעות בזיהוי שהביאה למותם של שבעה אנשי סיוע במרכז הרצועה.

"העובדה שמכל מחדלי ה-7 באוקטובר, הקצין הראשון והיחיד שהופך לשעיר לעזאזל ומודח בשיחת טלפון הוא נוחי מנדל רמ"ט חטיבת הנח"ל, היא מקוממת ומעבירה מסר בעייתי למפקדים וללוחמים. לא מתקבל על הדעת שהרמטכ"ל עורף ראשים של קצינים חדים והתקפיים", אמר השר בצלאל סמוטריץ'.

מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית יהודה ולד שסיים חודשי לחימה בעזה כתב "את מי מדיחים בצה"ל? אל"מ במילואים שקפץ מיוזמתו ב7 לאוקטובר ונלחם בכרם שלום, גם בנו הצנחן נפצע בקרב בעוטף. מאז הוא בעזה לא ראה בית, הוביל חיסול של מאות מחבלים ובחוד של חטיבת הנח"ל בלחימה. קציני הקונספציה שהיו במחדל- אין, קצין התקפי, ערכי וגיבור- אאוט. בושה".

Chief of Staff comments on WCK incidentIDF Spokesperson's Unit

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב לתחקיר הצה"לי "החלטת הרמטכ"ל להדיח קצינים בכירים היא הפקרת הלוחמים באמצע מלחמה וטעות קשה שמשדרת חולשה. גם אם יש טעויות בזיהוי, במלחמה מגבים חיילים ובוודאי שלא עושים להם בית דין שדה".

חבר הכנסת אלמוג כהן מעוצמה יהודית תקף "אם הרמטכ"ל מרגיש מספיק בנוח מבחינה מוסרית להעניש בהדחה קצין עתיר זכויות, על טעות מבצעית שעשה (מי שלא עושה לא טועה), בשלה העת המוסרית להדיח את הרמטכ"ל על המחדל המבצעי שהפקיר אותנו כאן למוות בשבת השחורה, ובשעות שלפני פרוץ המתקפה".

הכתב הצבאי אמיר בוחבוט צייץ בטוויטר "ההדחה של הקצין נוחי מנדל ע"י הרמטכ"ל מצערת מאוד וממה שאני שומע מתוך הצבא? מאוד מקוממת הדרך שנהגו בקצין שהציל חיי רבים. כן לתחקיר מעמיק, שקוף ונוקב אבל יש דרך וסגנון. מה המסר לכלל הצבא עוד בטרם סיימו את תחקירי ה-7 באוקטובר? ובדרך עוד ממנים אל"מים, תא"לים? ויש כאלה שמצ'ופרים?".

דובר צה"ל לשעבר רונן מנליס צייץ "שתי מחשבות על עיקרי תחקיר צה"ל - מכיון שאני לא מאמין שמה שראינו בתקיפת השיירה WCK קורה רק בחטיבת הנחל אז עולה מהתחקיר מה שנראה כמו תרבות של תקיפת מטרות לא מופללות מודיעינית (המכונות תקיפות אגמיות) באופן שלא מבוסס על כלום חוץ מתחושת בטן.

אל"מ נ. הוא קצין רב זכויות, אמיץ, שקול, ערכי ובלתי נתפס בעיני שהוא המודח הראשון מאז ה-7/10 על אירוע מבצעי - יש הרבה שהיו צריכים ללכת לפניו וחבל שהאומץ לפקד נגזר רק מלחץ חיצוני. ודרך אגב אני לא פוסל שהוא אכן היה צריך לשלם מחיר על התקיפה".

רס"ן במיל' וסגן ראש המועצה האזורית שומרון, דוידי בן ציון שלחם בעזה הגיב "ההחלטה להדיח את אל"מ נוחי מנדל היא החלטה פיקודית שגויה, לא הוגנת ולא ערכית. בגלל לחץ אמריקאי ישראל מכניסה לעזה סיוע לעזה בלי הכרה, זה מייצר בשטח ברדק והפגיעה באנשי ארגוני הסיוע כמעט בלתי נמנעת בנסיבות. נוחי קצין מצטיין וערכי והמסר של הדחתו תהיו פחדנים וקפואים ולא תודחו. רע מאד".

על פי ממצאי הוועדה הצה"לית שחקרה את האירוע בו נהרגו שבעת עובדי ארגון הסיוע WCK, הירי בוצע בניגוד לנהלי הפתיחה באש, ללא אישורים ובניגוד להוראות. התחקיר בראשות האלוף במילואים יואב הר אבן אושר על ידי הרמטכ"ל והוצג הלילה (שישי) לשר הביטחון, לראש הממשלה ולשגרירי המדינות שאזרחיהן נהרגו.

בצה"ל אמרו כי לא היה ניתן לראות מהכטב"ם את לוגו הארגון WCK על גגות כלי הרכב. מפקד האוגדה הורה באופן חד-משמעי כי אין לתקוף אותם למרות הטענה כי יש שם חמושים, אך הירי בוצע בכל זאת.

לפי התחקיר הצה"לי, מידע קריטי שעלה בתחקיר על התיאום עם אנשי ה-WCK הצביע כי לא הועבר המידע בצורה מתאימה בשרשרת הפיקוד. התיאום, לפי התחקיר, נעשה בצורה מדויקת בדרגים הגבוהים. אולם זיהוי כלי הרכב של אנשי WCK לא עמד בקנה אחד עם הדירקטיבה הצה"לית לעניין זיהוי המטרות.

ממצאי התחקיר שהוצגו מראים כי נעשו שלוש תקיפות של חיל האוויר נגד רכבי WCK, והוגדרו בתחקיר "הפרה בוטה של הוראות הפעולה של צה"ל". עוד נמסר לשגרירים כי ממצאי התחקיר הועבר לפצ"רית, יפעת תומר ירושלמי, והיא תחליט אם לפתוח בחקירה פלילית.

על פי המלצות הוועדה קצין בדרגת אלוף משנה וקצין בדרגת רב סרן, ראש מטה חטיבת הנח"ל ומפקד הסיוע החטיבתי, יודחו מתפקידם. בנוסף, מח"ט הנח"ל, מפקד אוגדה 162 ומפקד פיקוד דרום יקבלו נזיפה פיקודית. בצה"ל הדגישו כי הענישה היא על מי שהפעילו את האש בניגוד לכללים והוראות הפתיחה באש ומי שניהלו את המשימה ונושאים באחריות פיקודית.