ח"כ יולי אדלשטיין בוועדה
ח"כ יולי אדלשטיין בוועדהצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

חברי ועדת החוץ והביטחון פנו במכתב ליו"ר הוועדה ח"כ יולי אדלשטיין בדרישה לכנס בדחיפות דיון במטרה לקדם הריסת בתי מחבלים שגרמו לפציעת אזרחים.

המכתב נשלח לאחר פסיקת בג"ץ בחודש האחרון שקובע שניתן להרוס בתי מחבלים "שרק" פצעו. את המכתב יזם ח"כ עמית הלוי (הליכוד) ועליו חתומים חברי הוועדה ח"כ משה רוט, ינון אזולאי, ישראל אייכלר, צבי סוכות, לימור הר מלך, בעז ביסמוט וניסים ואטורי.

במכתב נכתב בין הייתר: "בפסק דין שניתן בשבוע שעבר אושרה לראשונה על ידי בית המשפט העליון הריסת בית מחבל שביצע בשנה שעברה פיגוע שהוביל לפציעתם הקשה של שני שוטרי משטרת ישראל כאמור, הריסת בתי מחבלים היא כלי הרתעתי מהחשובים ביותר שבידי מדינת ישראל".

עוד נכתב כי "היסוד החוקי של כלי זה מוסדר בתקנה 119 לתקנות ההגנה לשעת חירום עוד מימי המנדט הבריטי. לאורך השנים נאספו ראיות רבות מהשטח בדבר האפקטיביות של הריסת בתי המחבלים. בפסק דין זה חזרה ואושררה העמדה החד משמעית של נופי הביטחון המבוססת על דוחות מודיעיניים עדכניים הקובעת - הריסת בתי מחבלים מרתיעה מחבלים פוטנציאליים ומסייעת בהסגרתם על ידי קרוביהם".

"בשנה שעברה, ממשלה זו הייתה הראשונה להרחיב את תחולת הריסת הבתים גם למחבלים שפצעו, ולא רק לאלה שהצליחו לרצוח".

לסיכום נכתב: "עם זאת, שימוש בכלי זה עדיין לא נעשה במידה מספקת וכן יש מקום להרחיבו גם לאלה שסייעו למחבלים בביצוע הפיגוע, שתרומתם להתרחשות הפיגוע פעמים רבות אינה נופלת מזו של המחבל עצמו ולכן יש חשיבות בקיום הדיון".

שי גליק מנכ"ל בצלמו שנלחם בנושא מסר: "הריסת בתי מחבלים מצילה חיים. כולל בתי מחבלים שרק פצעו. אנחנו קוראים ליו"ר הוועדה לכנס את הוועדה בהתאם לחוק הקובע שכשאר שליש מחברי הוועדה דורשים דיון חובה עליו לקיים דיון בדחיפות".