משתתפי ההקרנה החגיגית של הסרט
משתתפי ההקרנה החגיגית של הסרטצילום: דוברות מועצת שומרון

הסרט "קרב אוויר" המביא את סיפור חיל האוויר הישראלי והניצחון הגדול במלחמת ששת הימים מנקודת מבטם של שני טייסים, יגיע ביום חמישי הקרוב לאקרנים.

בסוף השבוע קיימה קרן קולנוע שומרון את הקרנת הבכורה של הסרט בשומרון ואמש (ראשון) התקיימה הפרימיירה בסינמה סיטי.

הסרט נתמך על ידי קרן קולנוע שומרון וצולם ברובו באזור - בין השאר בברקן ובאזור תעשייה אריאל. אחוז ניכר מאנשי ההפקה על הסט הם תושבי יהודה ושומרון.

עלות הסרט עמדה על כחמישי מיליון שקלים והוא השלישי של קרן קולנוע שומרון שמגיע לבתי הקולנוע. הסרט שנתמך גם ע"י קרן רבינוביץ, הופק על ידי יונייטד קינג וטופיה תקשורת והיוצר שלו הוא רועי הורנשטיין תושב הישוב ריחן שבצפון השומרון.

בסרט משתתפים, בין היתר, מאור שוויצר, דניאל ליטמן, גילי איצקוביץ ואמיר שורוש.

הוא מבוסס על סיפור אמיתי ומספר את סיפורו של מבצע מוקד של חיל האוויר הישראלי שהביא לשיתוק חילות האוויר של צבאות ערב במלחמת ששת הימים והביא לניצחון ישראל על מצרים, סוריה וירדן.

יוצר הסרט רועי הורנשטיין שהגיע להקרנת הבכורה בשומרון על מדים ישירות משירות פעיל יחד עם חברי כיתת הכוננות מהישוב שלו פתח את הנאום שלו בהקראת הפקודה של מפקד חיל האוויר ביציאה למבצע מוקד, שפתח את מלחמת ששת הימים ואמר: "הנה אנחנו היום באותו מצב בערך, שום דבר לא השתנה. התפקיד שלנו כיוצרים זה להרים את הרוח של העם ולתת לו גיבורים, כי בלי גיבורים אין לנו מורשת, אין לנו היסטוריה, אין לנו עתיד. זה מה שניסיתי לעשות 15 שנה. ניצחנו אז, ננצח גם הפעם".

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, המשמש גם יו"ר קרן הקולנוע הצדיע ליוצרי הסרט ושיבח את רועי הורנשטיין הבמאי על תרומתו לתרבות הישראלית דיבר על חשיבות הסרט בחיזוק הרוח. הוא הדגיש את הצורך בניצחון הן בכוח הזרוע והן בכוח הרוח, וקרא לאחדות העם.

"לא מדובר רק באקשן על המסך הגדול, אלא גם בסיפור הגבורה של חיל האוויר. אנחנו צריכים לנצח בנשק, בברזל. ואנחנו צריכים לנצח ברוח שלנו בעוצמה שלנו. בקרן קולנוע שומרון משנים את מפת התרבות. אנחנו מייצרים מהפכה תרבותית ערכית שהיא גם חלק מהניצחון של העם. ביחד נבנה נגן, נביא בעזרת השם הרבה בתים, הרבה כבישים. ולא פחות חשוב מזה. הרבה הרבה תרבות וערכיות והרבה חוסן", דברי דגן.

מנכ"לית הקרן אסתר אלוש העניקה יחד עם יור הקרן פרחים ליוצר הסרט ולאנשי ההפקה והמשתתפים בסרט מיהודה ושומרון ואמרה: "הזמן הממוצע של עשיית סרט בישראל הוא 5 שנים, אנחנו 5 שנים מיום הקמת הקרן ואכן 5 שנים לאחר הקמת הקרן ולאחר תמיכה בלמעלה מ 100 סרטים סרטי הקרן פורצים החוצה, מגיעים לפסטיבלים בארץ ובעולם ולבתי הקולנוע בישראל. היוצר רועי הורנשטיין הוא יוצר אמיץ שלא וויתר על היצירה שלו ויחד איתו הבאנו את הקול הייחודי של יהודה ושומרון".