שודדים
שודדיםistock

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל ביקר במכון שלמה אומן שעל יד ישיבת שעלבים.

הרב יואל קטן ראש המכון, ומשנהו הרב מרדכי בועז, סיפרו לרב על פעולות המכון בההדרת ספרי ראשונים ואחרונים במהדורות מתוקנות ומדויקות, וכן הציגו לפניו את ספר הילדים החדש 'התשב"ץ ושודדי הים' שאליו צורף מכתב ברכה של הרב שמואל אליהו.

הספר מביא סיפורים מתוך שו"ת התשב"ץ שחיבר רבי שמעון בן צמח דוראן שחי בספרד ואלג'יריה לפני כשש מאות שנה, ובהם תיאור חי של שוד ספינה מוסלמית על ידי שודדי ים נוצרים ומה שאירע ליהודים שהיו על סיפונה, סיפורם על אנוסים שנותרו באי מיורקה הסמוך לספרד אחרי הפרעות שערכו שם הנוצרים ביהודים, סיפור על יהודי שניסה לברוח מהשודדים בקפיצה לים וטבע והדרך שבה הותרה לבסוף אשתו העגונה ועוד.

הרב מרדכי בועז מחבר הספר הראה לרב איך מתשובה הלכתית 'יבשה' אפשר לכתוב סיפור מרגש מבוסס עובדות, עם רקע היסטורי והלכתי, ועם איורים מאירי עיניים. במסגרת דמוית קלף הובאו בשולי העמודים המשפטים המקוריים מתוך התשובה הנוגעים לסיפור, וצורפו גם מפות המתארות את מיקום האירועים, רשימת המשתתפים בכל אירוע ותיאורם ועוד.

הרב אליהו מצדו הדגיש ש"כל נער ונערה המחזיקים ספר זה בידם צריכים לדעת שרק בזכות מסירות הנפש של אבות אבותיהם הם קוראים בספר זה, כי בלי מסירות הנפש של אבותינו בכל תפוצות הגולה אנחנו, בני בניהם, לא היינו מחזיקים עכשיו ביד ספר תורני כלשהו".

הרב שמואל אליהו במכון
הרב שמואל אליהו במכוןצילום: באדיבות המצלם