שרת החוץ האוסטרלית (משמאל)
שרת החוץ האוסטרלית (משמאל)Reuters/AAP Image/Lukas Coch

אוסטרליה שוקלת להכיר במדינה פלסטינית ושרת החוץ של המדינה, פני וונג, טענה כי זו הדרך היחידה להביא ל"סיום המלחמה בעזה ומעגל האלימות בין ישראל והפלסטינים".

בכך מצטרפת וונג לדבריו של שר החוץ הבריטי, דיוויד קמרון, שאמר כי "הכרה במדינה פלסטינית, כולל באו"ם, תהפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי הפיך".

בהרצאה שנשאה באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה, אמרה וונג כי "פתרון שתי מדינות הוא התקווה היחידה לשבור את מעגל האלימות האינסופי. כישלונות הגישה הזו מצד כל הצדדים במשך עשרות שנים, כמו גם סירובה של ממשלת נתניהו לעסוק אפילו בשאלת מדינה פלסטינית, גרמו לתסכול רחב. אז הקהילה הבינלאומית בוחנת כעת את שאלת הקמת המדינה הפלסטינית כדרך לבנות מומנטום לקראת פתרון שתי המדינות".

היא הוסיפה כי "לחמאס לא יכול להיות תפקיד בממשלה של מדינה פלסטינית. ביטחונה של ישראל תלוי בפתרון שתי המדינות, והכרה במדינה פלסטינית תעזור לערער את חמאס ולדחוק אותו לשוליים".

באופוזיציה באוסטרליה גינו את דבריה של שרת החוץ וטענו כי הכרה במדינה פלסטינים "תהיה הענקת ניצחון לטרוריסטים".

דובר האופוזיציה האוסטרלית לענייני חוץ, סיימון ברמינגהם, אמר כי "הטיעון של ממשלת אלבניה להכיר מראש במדינה פלסטינית מעמיד מדינה לפני ביטחון, וייראה כניצחון של הטרוריסטים שיזמו את הסכסוך הנורא הנוכחי".