עו"ד נתי רום
עו"ד נתי רוםצילום: באדיבות חוננו

עו"ד נתי רום מארגון חוננו פנה לאלוף פיקוד מרכז, יהודה פוקס, בדרישה לבטל צו המורה על הרחקתו של תושב יצהר משטחי יהודה ושומרון לארבעה חודשים בטענה כי היה מעורב באירועים אלימים נגד ערבים.

במכתבו טען עו"ד רום כי המתיישב לא ביצע כל פעולה אלימה. "מרשי אדם עסוק למדי בכל שעותיו, רחוק כמטחווי קשת מפעילות אלימה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית כפי שנטען בפראפרזה הכוללנית שבהודעה שנמסרה לידיו. מרשי לא היה מעורב לאחרונה בשום אירוע אלים. ההפך הוא הנכון, מרשי מהווה דמות ממתנת ואחראית בסביבה רווית תקריות ביטחוניות חמורות".

הוא מדגיש במכתבו את הפגיעה הקשה בפרנסתו של המתיישב ומשפחתו בשל ההרחקה ממקום מגוריו: "הרחקת אדם נשוי, אב למשפחה, מביתו על כל המשמעויות מרחיקות הלכת הכרוכות בכך ביחס אליו וביחס למשפחתו, צריכה להיבחן בדקדקנות רבה. אם ביחס לצווי הגבלה נקבע בפסיקה באופן כללי כי נדרשת 'ודאות קרובה' לסיכון בטחון האזור, הרי שכשצו כזה מוצא כנגד כבר נשוי, אב לילדים שהרחקתו מהאזור עלולה חלילה להמיט אסון על המשפחה כולה, הדברים נכונים שבעתיים. בעיצומה של המלחמה הקשה, החשש של אזרחי המדינה כולה מפני הבאות ובפרט של תושבי יו"ש, הדברים מקבלים משנה תוקף, וצו דרקוני שכזה יכול להיות מוצדק רק בנסיבות חריגות למדי".

עורך הדין ציין כי "השב"כ ממשיך להיות שבוי בקונספציה ולא מבחין בין אויב לאוהב. מוטב כי השב"כ ישקיע את כל מרצו במלחמת חורמה בטרור ולא במרדף אחר אזרחים נורמטיביים ללא עבר פלילי".