הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיוצילום: ערוץ 7

חג הפסח מתקרב, ו-133 חטופים עדיין נמצאים בשבי חמאס. לקראת חג הפסח קוראים כעת בארגון רבני צהר להשאיר סביב שולחן הסדר כסא ריק ועליו תמונה של אחד החטופים.

בארגון מציינים כי מהות החג היא "והגדת לבנך", אירוע משפחתי לאומי בו על ההורים להעביר לילדיהם את הערכים הלאומיים של גאולה וחירות כמו גם את התקווה והאמונה בקב"ה.

"לא נוכל שלא לשים על לוח ליבנו את השולחנות שיהיו חסרים בני משפחה ואסור לנו להתעלם מהכאב והחסר שלנו כעם שמציין יציאה לחירות" אמרו בארגון והוסיפו "השנה נבקש לגרום לילדים לשאול שאלה נוספת שהיא מחוץ להגדה המסורתית, על שום מה הכסא הריק ומה אנחנו יכולים לעשות למען החטופים שתמיד ניצבים מול עינינו".

בנוסף, קוראים הרבנים להקדיש את הכוס החמישית בליל הסדר "לכבוד החטופים והחטופות, בדאגה, באהבה ובאחריות", ולהוסיף את הנוסח הבא: "יהי רצון שיתקיימו בכל חטופה וחטוף כל לשונות הגאולה והוצאתי – והצלתי – וגאלתי – ולקחתי – והבאתי ויזכו כולם לשוב לחיק משפחותיהם בריאים ושלמים ונזכה כולנו לקבל את פניהם בשמחה שאין למעלה ממנה במהרה בימינו, אמן".

דבר נוסף שקוראים בארגון לעשות בליל הסדר כביטוי לשבר שפקד את עם ישראל הוא במצוות היחץ, בה שוברים את המצה לשניים, ולהזכיר במעשה זה את "הלב השבור שכולנו מרגישים בעקבות המצב".

יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו אמר כי "פסח הוא זמן חרותנו. השנה רבים מבנינו ובנותינו נתונים בשבי אויב אכזר. לא נוכל לחגוג בלי שנזעק לאלוקינו ואלוקי אבותינו שיוציאם מהרה מאפילת המנהרות לאור גדול של ישועה. השארת הכיסא הריק עם תמונה של אחד השבויים תחדד זעקה זו לאורך כל הסדר, כמו גם שאר המעשים שיביאו לידי ביטוי את תחושת השבר שפוקדת אותנו".