UNRWA - אונר"א
UNRWA - אונר"אצילום: רויטרס

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה דיון מהיר בנושא סטטוס מצב ביטול הטבות המס לאונר"א מטעם מדינת ישראל, לבקשת חברי הכנסת יוליה מלינובסקי, יצחק קרויזר, משה סעדה, ולדימיר בליאק ויצחק פינדרוס.

ח"כ יוליה מלינובסקי אמרה כי "לכולנו ידוע מה הדבר הזה, אונר"א הוא ארגון טרור לכל דבר ועניין, הוא לא יורד מסדר היום וטוב שכך. ארגוני המחבלים גיאהד וחמאס השתלטו על ארגון העובדים של הארגון, כבר ב-2019 היה על זה דיון. אפשרנו להעביר כספים לארגון דרך השטח שלנו, והם פטורים מכל סוגי המיסים במדינה, כולנו יודעים מהארגון הזה, שנים ידענו ולא עשינו עם זה כלום, ואפשרנו להעביר כספים במזומן לארגון ועוד. בשנים 20-23 רק דרך מכרזי אונר"א נכנסו לרצועה 60 מיליון דולר, 164 מיליון ₪ בבלו בלבד ב-5 שנים. שר האוצר הוציא הודעה דרמטית לתקשורת ומאז לא קרה כלום".

ח"כ משה סעדה הוסיף: "התפיסות האלה הביאו אותנו למצב בו הגענו ב-7 באוקטובר, אין ספק שמדובר בארגון טרור, אבל מה מדינת ישראל עושה? כלום. האם הכרזנו עליו כעל ארגון טרור? ממש לא. האם יש בתי ספר בירושלים שמחנכים לערכי אונר"א של טבח של תושבי ישראל, ילדים ונשים וטף, כן, האם ניתן לפגוש פה רכבים של הארגון ברחובות ירושלים? כן. כמה דם צריך להישפך ברחובות כדי שנקרא את הדו"חות שאנחנו כתבנו? אני קורא להגדיר את אונר"א כארגון טרור, הכל מובהק, ולא נעשה דבר לצערי. אני קורא לשר האוצר שמרבה לבקר את הממשלה שהיא לא מספיק ימין על מלא, תבטל את כל הטבות המס, ואני קורא לשר הביטחון שאתמול היה עסוק בעקירת מאחז בו נרצח ילד בן 14, אבל להכריז על אונר"א כארגון טרור שזה באחריותו, לזה אין לו זמן".

ח"כ יצחק פינדרוס ציין כי "כמו כל עם ישראל התעוררתי ב-20 ל-2 בלילה במוצ"ש, בניגוד לכל מי שהתעורר לקולות אזעקה, אני התעוררתי לקולות זיקוקים, שמחה וצהלה מהכפר הסמוך, אנחנו מתעלמים, יש מערכת שלמה של ארגונים, הם רואים טילים מעל ירושלים ויוצאים לרחובות, אם לא נתעורר ונעשה משהו, לאן נגיע. ארה"ב ועוד מדינות הבינו את זה לפני שנים, מי עוד לא הבין? אנחנו".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, הדגיש: "אנחנו מבקשים להבין האם אכן ניתנות הטבות כאלה לאונר"א ומה עמדת הממשלה".

נציגת רשות המיסים השיבה כי יש חוקים בישראל המסדירים לאונר"א פטורים ממיסים, רובם מכוח האו"ם ומקצתם ייחודים לאונר"א.

נציגי המטה לביטחון לאומי הסבירו כי מדיניות ראש הממשלה שנקבעה לפני מספר חודשים היא להחליף את אונר"א. עוד ציינו כי במסגרת כך יש פעילות להפסקת התרומות לאונר"א, וכי נעשית פעילות סביב זה ספציפית עם המדינות התורמות.

ברשות המיסים ובמשרד המשפטים הציגו את המסגרת החוקית של ההטבות הניתנות לאונר"א, ונציג משרד המשפטים ציין יש עבודת מטה להחליף את אונר"א ולהפסיק את פעילותה, וכי ביטול הפטורים כפי שמוצע "מעורר קשיים משפטיים שלהערכתנו עלול לפגוע בכל המהלך להחליף את הארגון".

יוראי מצלאוי, סמנכ"ל משרד האוצר, ציין כי "ההנחיה של שר האוצר לשלול את הפטורים בעינה עומדת, במקביל פנו מהמל"ל וביקשו לעשות עבודה במסגרת צוות, והשר נענה לכך. יש 3 פטורים: בלו, מכס ומע"מ, בתוך מע"מ יש פטור ממסי קנייה, הפטורים ניתנים בצווים ותקנות. נעשתה עבודה אצלנו, אני חבר בצוות, הדיון הראשון היה ב-13 בפבוראר, מאז נעשו 6 דיונים. בצוות הצגנו את הנתונים ואת עמדת משרד האוצר אחרי סקירת הנתונים, שהיא שאנחנו בוחנים ועושים הכל כדי לייצר חלופות לאונר"א, יש הרבה שיקולים בכל מיני היבטים, בהיבט הכלכלי, בהתחשב במטרה שהונחה שהיא להחליף את אונר"א, התמריץ הכלכלי יוצר תמריץ הפוך מכך". עוד ציין מצלאוי כי הוא מקווה שבתוך מספר ימים תושלם הבחינה.

נציג מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים, ציין כי הם תומכים במהלך ככל שזה יעמוד במדיניות משרד החוץ והמל"ל. חלק מחברי הכנסת קראו להכריז על אונר"א כעל ארגון טרור, וציינו כי צעד זה ישלול מהארגון את כל זכויותיו.

בניהו בן שבת, רכז משימות בתנועת אם תרצו, אמר בדיון: "זה לא הקלות מס לאונר"א, זה הקלות מס לסניף החמאס בירושלים! איך אנחנו יכולים לדרוש ממדינות אחרות לעצור את המימון לאונר"א, אם אנחנו נותנים להם כסף בעצמנו באמצעות ההקלות?".

ח"כ פינדרוס סיכם את הדיון: "רשמנו לעצמנו שבימים הקרובים הדיון של משרד האוצר והמל"ל יושלם, אנחנו מקווים שבימים הקרובים תהייה החלטה. ועדת הכספים רואים בהטבות מס כמימון של הארגון".