עו"ד איתמר מירוןצילום: ערוץ 7

בבג"ץ התקיים הבוקר (חמישי) דיון בעתירה שהגיש השר יצחק וסרלאוף נגד היועמ"שית גלי בהרב מיארה.

הדיון נערך לאחר שהשופט נעם סולברג דחה את בקשת היועמ"שית לדחות את העתירה על הסף, והדיון נערך בפני השופטים, יצחק עמית, דוד מינץ וח'אלד כבוב - שהחליף את השופט כשר שפסל את עצמו.

בעתירה ביקש וסרלאוף מבית המשפט להוציא צווים על תנאי שיורו ליועמ"שית להסביר מדוע לא תורה להגיש כתבי אישום ותביעות אזרחיות נגד חוסמי כבישים ונגד מובילי ומארגני החסימות במחאות נגד הממשלה. לדבריו, "היועמ"שית נוהגת באכיפה בררנית שזועקת לשמיים".

השופטים עמית ומינץ תהו בדיון: "שר בממשלה מגיש עתירה נגד היועמ"שית? כאן זו האכסניה? לא מסתדרים בניהם והם רוצים שאנחנו נכריע?".

עו"ד איתמר מירון שמייצג את השר וסרלאוף הגיב: "יש שר שפונה ליועמ"שית, הזמינה אותו ואומרת שהממשלה לא יכולה להיות מעורבת ומנועה לעסוק. לאן יפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג?".

השופט עמית הבהיר: "דלתו של בית המשפט פתוחה ועקץ את וסרלאוף: "מהי עילת התערבותנו? אני רוצה להוציא ממך את המילה סבירות".

עו"ד מירון אמר בדיון: "בכל ההפגנות נגד הרפורמה המשפטית נמסר שהוגשו 4 כתבי אישום. 3 מהם של מפגינים כנגד המחאה, עוד כתב אישום אחד שלא עוסק במחאה אלא באלימות של מפגין נגד שוטר. אני רק מזכיר לכם שבהפגנות הימין נגד גירוש גוש קטיף היו מעל 100 כתבי אישום תוך חודשיים". לדבריו של מירון: "שיש אפס כתבי אישום ברור שמדובר באכיפה בררנית".

עו"ד מיטל בוכמן-שינדל טענה מטעם המדינה: "המדיניות שלנו נועדה לאיזון תוך שמירה על זכות ההפגנה וחופש הביטוי לבין הפרעה לציבור ויש להשלים את הפרעות לציבור כדי לשמור על מדינה דמוקרטית. כאשר מפגינים חורגים מעבר לחופש הביטוי וגולשים לפסים אלימים מוגשים כתבי אישום. בהתנתקות כתבי האישום הוגשו על עבירות חמורות ולא חסימת כבישים".

השופט עמית קטע את דבריה ואמר לה: "חברך מנסה לגרור את בית המשפט וגם אותך וגברתי נופלת בזה להשוואות על ההתנקות. נכון שזה היה המשחק הלאומי, אי אפשר לדבר על מזג האויר בלי שמישהו ישאל מה עם ההתנתקות, אנחנו לא נשחק במשחק הזה".

השופט כבוב הוסיף: "האם יש התנהלות מקלה שאתם נהגתם בהפגנות נגד הרפורמה?". עו"ד מיטל בוכמן-שינדל: "ממש לא. טענת שינוי במדיניות משוללת מכל יסוד".

השופט מינץ אמר במהלך הדיון כי "נוכח השבעה באוקטובר אולי זה כבר לא רלוונטי שהרפורמה כבר לא על הפרק. השופט עמית השיב: "זה לא תיאורטי, ההפגנות ממשיכות".

עו"ד מירון הצטרף לדיון והגיב: "אני גר בתל אביב וכל שבת יש חסימה". עמית ענה בבדיחות: "יש ביטוי, לכל שבת יש מוצאי שבת".

השופט עמית סיכם את הדיון ושאל: "נחה דעתנו כי דין העתירה להידחות, האם תרצו למשוך את העתירה או לקבל פסק דין?". השר וסרלאוף בחר שלא למשוך את העתירה.