השרה לשעבר ח"כ מירב כהן (יש עתיד) מתחה ביקורת בראיון לערוץ 7 על התנהלות הממשלה בנוגע למלחמה והסבירה מדוע הכרזה על בחירות יובילו את נתניהו לפעול להחזרת החטופים.

"מרגישה שכל הגזרות מנוהלות בצרוה לא טובה. המשא ומתן להשבת החטופים, הגזרה הצבאית, המדינית והסברתית. בשורה התחתונה עברה חצי שנה ו-133 חטופים עדיין שם. אין ממש מלחמה - מספיק לראות את התמונות שפורסמו אתמול מחוף הים של עזה, אך עדיין יש עשרות אלפי אנשים בישראל שהם פליטים במדינתם", אמרה כהן.

לגבי חילוקי הדעות במשפחות החטופים בנוגע לדרך האופטימלית להשבתם מכבדת כהן את הדעות השונות. "זה דיון ציבורי לגיטימי וחשוב. אין אחד רשע ואחד טוב לב, אין אחד פחדן ואחד אמיץ. אני מכבדת את הדיון הציבורי בנוגע למחירים שמדינה יכולה וצריכה לשלם, ומאמינה שלחץ צבאי יכול לעזור ועסקה זה חשוב. כעת אנחנו נמצאים במצב שלא זה ולא זה, ועם זה אי אפשר לחיות".

היא הוסיפה: "כשאני שומעת אנשים מבפנים כמו איזנקוט שמספרים שלא עשינו כל מה שיכולנו - זו דקירה בלב. כשיש פסגת מו"מ בקטאר ובאותו הרגע הצבא שלנו יוצא מעזה אני מרגישה שהדברים לא מנוהלים בצורה אחראית".

כהן תקפה את התנהלות ראש הממשלה בנושא השבת החטופים. "אני בטוחה שראש הממשלה רוצה את החטופים בבית ופועל לטובת העניין, אבל בטוחה שכשהנושא קצת מאיים על ההישרדות הפוליטית שלו – התיעדוף של הוא לשרוד פוליטית. זה לא בסדר. אנחנו במצב קיצוני, קרה נזק בסדר גודל תנ"כי שייזכר עוד 5,000 שנה. אדם סביר היה אומר 'אני לא זה שחשוב פה'".

לפי כהן, נתניהו מוגבל ביכולתו להפעיל לחצים שונים להשבת החטופים. "נתניהו מנוטרל מהפעלת חלק מהמנופים. אם זה המנוף הצבאי - חובה להיכנס לרפיח. צריך לייצר אלטרנטיבה לחמאס כדי שיהיו בלחץ שיקום להם מתחרה, והוא לא יכול לעשות את זה. צריך להפעיל לחץ על קטאר באמצעות ארצות הברית, לצרף עוד מדינות לקואליציה שעומדת איתנו – והוא מנוטרל מלעשות תהליכים מדיניים כיוון שבקואליציה שלו חברים אנשים קיצוניים, והוא מפחד ש-64 חברי הקואליציה יתפזרו".

את רעיון הקמת מדינה פלסטינית ברצועת עזה דוחה כהן מכל וכל. "לדבר בימים האלה על מדינת פלסטינית זה הזוי, אנחנו לא שם בשום צורה. אבל צריך להרוג את הרעיון של חמאס, ורעיון הורגים באמצעות יצירת אלטרנטיבה. כל הישג צבאי חייב להיות מתורגם להליך מדיני בר קיימא. מה שמחזיק לאורך שנים זה הסכמי שלום. צריך להקים גוף חדש, הייתי יושבת עם ארה"ב ומדינות ערב המתונות ובונה את הקונסטלציה. לא יהיה מושלם, אבל המצב עכשיו בו אנחנו יוצאים משטח מסוים וחמאס חוזר ומתחזק הוא בלתי נסבל".

"בחירות יגדילו את הסיכוי לעסקה והשבת החטופים"

כהן קראה לצאת למערכת בחירות על מנת להשיב את החטופים. "בחירות יגדילו את הסיכוי לעסקה והשבת החטופים. כל עוד אנחנו במצב הקיים המטרה של נתניהו היא לשמר את 64 חברי הקואליציה, הוא מדשדש ומנסה לשמור על המצב הקיים. כשיכריזו על מערכת בחירות הוא יחשוב על הקהל הרחב וירצה להביא הישגים. לא סתם בתקופת בחירות נעמה יששכר חזרה, עמוד ענן קרה, עסקת המאה נולדה. מהיכרותי עם נתניהו הוא פוליטיקאי ממולח, וכשיוכרזו בחירות יהיה לו לחץ לקבל הכרעות. אנחנו חצי שנה אחרי האירוע, צריך להחליף את כולם – ההנהגה הפוליטית והצבאית".

בהמשך לעיסוקה בכנסת בנושא שורדי שואה וזכויותיהם, התייחסה כהן לשורדי שואה שעברו את טבח השבעה באוקטובר. "זה בלתי נתפס שאנשים חווים את זה שוב. רבים מהשורדים נעלבים כשאומרים שעשו לנו שואה שניה – כי הפעם היתה לנו מדינה, זה אירוע אחר לגמרי והציפיות היו אחרות. זה מציף להם את זיכרונות העבר. עוד לפני המלחמה יש תופעות קשות בקרב שורדי שואה, בעיקר שורדים שעלו מבריה"מ ולא זכאים לקצבה. לצערי הממשלה מזניחה את הנושא מאוד, וכעת התקציבים קוצצו עוד יותר. לא שומעים את זעקת הנפגעים".

כהן פירטה כי נוכלים רבים מנצלים את תקופת המלחמה לעקוץ קשישים ולגנוב את כספם. "יש עליה דרסטית במספר התלונות, קשישים מתלוננים שגנבו להם מאות אלפי ש"ח תוך כדי המלחמה. הנוכלים משתמשים בסיפורי כיסוי שקשורים למלחמה, לדוג': בגלל המתקפה האיראנית תן לנו את מספר חשבון הבנק שלך, כדי שלא ישתלטו לך על החשבון. נוכלים מתחזים לבנק המרכזי, למשטרה, ומשתמשים בכלים טכנולוגיים מתקדמים. למרות כל הפניות למשטרה הדברים לא מטופלים והנוכלים יודעים זאת. אני ממשיכה לקדם חקיקה בנושא אבל כל עוד לא תהיה יד חזקה זה יחזור על עצמו. זה קורה לאנשים מלומדים עם משפחה טובה, האינטרס של כולנו הוא למגר את התופעה".

לאחרונה העבירה כהן תיקון לחוק בנוגע לארוסותיהן של חיילים שנפלו בקרב. "עד לחקיקת החוק הזכאיות לזכויות היו אלמנה או ידועה בציבור – שקיימה משק בית משותף עם אהובה והוא נפל בקרב. נשים מהחברה הדתית נפלו בין הכסאות. בשבעה באוקטובר קרו מקרים קורעי לב של בחורות צעירות שכבר היו עם הזמנה לחתונה, עם שמלה, עם טבעת והכל ולא היו זכאיות לדבר – אפילו לא התקשרו להודיע להן את הבשורה, כי הן לא חלק פורמלי מהאירוע".

"הן שבורות בדיוק כמו אלמנה וכמו ידועה בציבור. מדובר בהוספה של עוד קטגוריה בחוק – מאורסות, שקיימו מערכת יחסים ארוכה, רגע לפני מיסוד היחסים וחתונה של ממש. הן יהיו זכאיות להכרה וליווי כלכלי במשך חמש שנים. שיכירו בצער שלהן ויתנו להן את הכלים הבסיסיים להשתקם. זה אינטרס שלנו כחברה לעשות הכל כדי שישתקמו, כי הן הקריבו ואיבדו את היקר מכל".

את חג הפסח המתקרב כהן עוד מקווה לחגוג בשמחה. "חג עצוב, יש עוד תקווה קטנה שיהפוך לשמח. בחג הזה אפנה כיסא אחד סביב השולחן כדי לזכור את החטופים, כאב כל כך גדול. מאחלת שהם יבואו הביתה והחיילים שלנו יבואו הביתה וניזכר למה כל זה קרה לנו. האויבים שלנו ראו אותנו מתקוטטים אחד עם השני, וחשבו שדחיפה מצידם תמוטט אותנו. הם טעו בנו – אנחנו ננצח ונצא מזה. כשנצא מזה נהיה חייבים לשאול את עצמנו איך זה לא יחזור על עצמו שוב. לייצר שיח ומכנה משותף, תהליך של חוקה בהסכמה, לדבר על נראות המדינה. כולם יצטרכו להתפשר, אבל באמת נהיה יחד, ננצח ונצא לחרות".