מעכב. השופט עוזי פוגלמן
מעכב. השופט עוזי פוגלמןצילום: אורי לנץ, פלאש 90

ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון השופט עוזי פוגלמן מתח ביקורת על כך שלא הושגו הסכמות על מינוי שופטים נוספים.

הדברים נאמרו בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא שנערך היום (חמישי) בהשתתפות שר המשפטים יריב לוין ונשיא המדינה יצחק הרצוג.

פוגלמן אמר: "אין זה סוד כי הליך מינוי השופטים בעת האחרונה לא נעדר מחלוקות - לעתים אף נוקבות".

"צר לי שלא זכינו לכך שבמעמד זה יצהירו אמונים גם שופטים ממחוזות ירושלים ובאר שבע. אני תקווה כי בעתיד הקרוב נזכה למנות שופטות, שופטים, רשמות ורשמים במחוזות נוספים. מדינת ישראל זקוקה לכל אחד ואחת מהם", הוסיף.

לוין נאם גם הוא ואמר כי "אי אפשר שלא להתרשם מהפסיפס האנושי המגוון ויוצא הדופן, אשר יוצרים השופטים והרשמים אשר התמנו בחודשים האחרונים. בחירתם של שופטים ורשמים משכבות העם השונות, מאזורי הפריפריה והמרכז כאחד, בדרך שתבטא את היותה של מערכת המשפט שייכת לכולם ופתוחה לכולם, היא מטרה שבעיני אין כל קושי לעמוד בה".

"חרף זאת, הבחירה הפעם הייתה מורכבת, שכן אין זה סוד שקיימים חילוקי דעות לא מעטים בשאלת מינויים של שופטים ובאשר לדרך בה נכון לבצע מינויים אלה. דווקא משום כך, ונוכח מציאות המלחמה בה אנו נתונים, ראיתי חשיבות עליונה לעמוד על כך שכלל המינויים יבוצעו בהסכמה רחבה מאוד".

עוד אמר: "הבחירה בכם, שופטים ורשמים נכבדים, אכן מבטאת הסכמה רחבה, שהיא תולדה של ביטחון מלא ביכולותיכם מצד כלל חברי הוועדה לבחירת שופטים. בשל כך, אתם יכולים לא רק לחוש אחריות גדולה, אלא גם גאווה גדולה.אני מבקש לאחל לכם הצלחה גדולה במילוי שליחותכם החשובה, ואני משוכנע כי תדעו לעשות זאת על הצד הטוב ביותר. אני מבקש לאחל לכם הצלחה גדולה במילוי שליחותכם החשובה, ואני משוכנע כי תדעו לעשות זאת על הצד הטוב ביותר".

הנשיא הרצוג אמר כי "המסקנה ברורה, והיא משתקפת היטב במעמד הזה: אם נשים את החזון המשותף לנגד עינינו; אם נזכור לשם מה התכנסנו – הן כאן, היום, והן כחברה וכמדינה. אם נוסיף ונקיים שיחה עניינית, כנה ומכובדת בינינו ונימנע מהכללות והכפשות - נוכל להשיב את שופטינו כבראשונה כמאמרו של הנביא".

"החברה הישראלית זקוקה להסכמות רחבות, מערכת המשפט זקוקה להסכמות רחבות, אנחנו – כולנו – זקוקים להסכמות רחבות. בעת הזאת כולנו צריכים להתחייב לכך – להתאמץ, לבוא לקראת, אפילו לוותר קצת בשביל למצוא את שביל הזהב. כי בסופו של יום, כל מינוי חדש מחזק את המערכת ונחוץ לאזרחי ישראל כאוויר לנשימה".

הרצוג חתם: "אנחנו נמצאים בימים קשים, אך זוהי עת רצון לתיקון, לריפוי ולאיחוי – ההכרחיים לנו היום, אולי יותר מתמיד. כולי תקווה כי המעמד המשמח הזה יהיה סימן לבאות, ושרוח ההסכמות והעשייה המשותפת ימשיכו ללוות אותנו ונמלא שורות שופטי ישראל".

בפני הנשיא הרצוג הצהירו 36 מתמנים חדשים למערכת המשפט, בהם 11 מועמדים שנבחרו לבתי המשפט המחוזיים, 15 מועמדים שנבחרו לבתי המשפט השלום, 5 מועמדים שנבחרו לבתי המשפט לענייני משפחה, 4 מועמדים שנבחרו לבתי המשפט לתעבורה ורשם בכיר של בית משפט השלום.