לוחמים בפעילות בעזה
לוחמים בפעילות בעזהצילום: דובר צה"ל

סגן אלוף אליסף ורמן, מפקד גדוד ביחידת הסריקה הדרומית שפועלת ברחבי רצועת עזה במטרה לאתר ממצאים של חטופים וחללים סיפר בריאיון היום (חמישי) לכאן רשת ב' על עבודת הגדוד.

"24 שעות אחרי תחילת המלחמה טיפלנו בכ-50 חללים, עבדנו שם כמה שעות ארוכות, ואנשים לא מפסיקים לעבוד, יש כוח אחר שנמצא איתך", אמר. "הגענו לאחת המיגוניות שהיו בתוכה הרבה חבר'ה שנהרגו וחזרו לי מראות שהיו לי במסע לפולין כנער - אתה עומד עם הנשק והמדים ואתה מבין שזה לא פולין וזו לא שואה - תוך 6 שעות כל הגדוד התייצב".

עוד סיפר כי חלק מהפעילות בוצעה תחת אש: "איפה שהיה צריך לירות ירינו, ואיפה שלפנות פינינו".

בנוגע להשוואה בין פעולת הגדוד שלו לפעולות זק"א אמר ורמן כי הוא "לא אוהב את זה כי בסוף זו משימה צבאית, שמתבצעת תחת אש ובעל-קרקע ובתת-קרקע. אנחנו משתתפים במשימות של הלחימה, מפנים חללים שנהרגים לאחור. כמעט מדי שבוע חצינו גדר יצאנו לסרוק ולאתר את מה שצריך בכל מקום שצריך, היו סיטואציות שגם נפצענו".

"אין אירוע שצריך להסתכן ולהביא את אנשינו חזרה שלא נהיה בו", הוסיף.

בהמשך שיתף: "מה שהיה קשה מאוד במלחמה הזו, אנחנו כיחידה צבאית היינו ערוכים יותר לפינוי חללי צה"ל, ובשל מה שקרה ב-7 באוקטובר היינו צריכים להתמודד גם עם אזרחים".

"הרעות ותודעת השליחות כל כך משמעותיות שיש הרבה אנשים שרוצים להצטרף. אני לא יכול לתאר את התחושה שאתה חוזר ממשימה ושומע שבזכות מה שעשית חללי צה"ל חזרו לקבורה והמשפחות מקבלות את המידע, וזה לא שמועות וואטסאפים".