מרב מיכאלי
מרב מיכאליצילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת

חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה) השתלחה היום (ראשון) בלוחמי הגדוד החרדי 'נצח יהודה' לאחר הדיווח כי ארצות הברית שוקלת להטיל עליו סנקציות.

"סנקציות על גדוד נצח יהודה הן צעד חמור, קשה ומדאיג ביותר. התגובה להן צריכה להיות נפילה של אסימון, הכרה במציאות והבנה שהתנהלות ישראל בשטחים לא תוכל להמשך", פתחה מיכאלי את דבריה בתגובה.

היא ציינה כי "ההתנהלות האלימה והמושחתת של גדוד נצח יהודה ומסביבו ידועה כבר שנים, ולא נעשה דבר כדי להפסיק אותה. כבר לפני שנתיים הקימה ארה"ב צוות חקירה על הגדוד, הדרג המדיני והצבאי לא יכולים להעמיד פנים שלא ידעו על זה".

בהמשך מתחה ביקורת: "במקום התפכחות והתמודדות, אנחנו מקבלות שוב עוד מנה של הכחשה ומריחה, שקרים וכיסוי המציאות המרה. הכחשות שהביאו למצב שבו בת הברית האסטרטגית החשובה ביותר של ישראל מטילה סנקציות על גדוד בצה"ל".

היא השתלחה בלוחמים: "נצח יהודה הוא גדוד בצה"ל שהיה צריך לפרק לפני שנים רבות. רוב החרדים שמשרתים בצה"ל לא משרתים בו היום. זה גדוד של 'נערי גבעות' וסתם כאלה שרואים בדת תירוץ לתקוף ערבים".

מיכאלי הוסיפה כי "זה גדוד שמכשיר את אלימות המתנחלים וגם מייצר אותה בהתלהבות בעצמו. גדוד שהשאיר אזרח פלסטיני-אמריקאי בן 80 למות בשטח, שהורג פלסטינים ללא סיבה אמיתית, גדוד שמכה עצורים פלסטינים ומתעלל בהם".

"להגן באופן אוטומטי על גדוד נצח יהודה ולהגיד שהוא 'חלק בלתי נפרד מצה"ל' מטיל צל כבד על צה"ל כולו. זה אחד הדברים שגורמים להשחתה של צה"ל, פוגע במקצועיות שלו וביכולת שלו לנצח, בנוסף לנזק הבינלאומי החמור ללגיטימיות של ישראל", כתבה מיכאלי.

בהמשך דבריה מתחה מיכאלי ביקורת על הקמת גדוד מיוחד לחרדים: "כפי שאמרתי וכתבתי כבר שנים - אסור לצה"ל להקים יחידות הומוגניות לפי מוצא או אידיאולוגיה. אלה מיליציות מסוכנות לכל דבר. בטוחה שיש שם גם חיילים שיכולו להשתלב ביחידות בצה"ל וצריך לאפשר להם את זה".

לסיום כתבה: "הסנקציות הללו חייבות לגרום לצה"ל להבין את זה, לפרק את נצח יהודה בדחיפות ולפעול בהתאם להבא. בבניין הכח הפיסי וגם בבניין הכח המוסרי".