תני להם לעבוד. ישיבת קבינט
תני להם לעבוד. ישיבת קבינטצילום: עמוס בן גרשום לע"מ

קובי סמרנו, אביו של יונתן ז"ל הי"ד שנחטף ונרצח בידי חמאס, יזם החתמה של בני משפחות חטופים על מכתב ליועמ"שית, גלי ביהרב מיארה, ובו בקשה לאפשר לראש הממשלה לפנות את זמנו אך ורק לצורכי מלחמה. שוחחנו איתו על המכתב והיוזמה.

בפתח הדברים מדגיש קובי כי הדברים אינם נוגעים רק לראש הממשלה, אלא לממשלת ישראל כולה ש"צריכה להירתם לאחדות למען מטרה אחת, החזרת החטופים וסיום המלחמה. צריכים לתת את כל הכוח למטרה המקודשת הזו, להחזיר את החטופים ולא להתעסק כעת בפוליטיקה ובהחלפות ראש ממשלה. זה לא הזמן. יהיה לזה עוד זמן".

"זו ממשלה שנבחרה וכעת היא מכהנת. צריך לתת לה את כל הכוח ולכת איתה ביחד באחדות ולעשות את הדבר המקודש ביותר, להציל חיים ולהחזיר את כולם לקבורה בארץ", הוא אומר ומבהיר כי לא מדובר רק בשחרור ראש הממשלה מעיסוקי המשפט, אלא בקשה רחבה הרבה יותר. "אותי לא מעניין המשפטים של נתניהו. אני רואה את ההתעסקות שלה בפירות ובשטויות בזמן שבו צריך לגבות את הממשלה בכל דבר. כל מי שנמצא בתפקידי מפתח צריך לתת את התמיכה המלאה ולא להתעסק בדברים אחרים".

מוסיף קובי ואומר כי כל אותם בעלי תפקידים צריכים "לקום בבוקר ולחשוב רק מה אני עושה למען החטופים ולא פירות וויטמין C למחבלים ולא איך מפילים את ביבי ומחליפים אותו בבני גנץ או כל אדם אחר. זה לא הזמן. יהיה זמן לזה ואם תרצו להחליף ממשלה, תחליפו ממשלה. כש-133 החטופים יהיה בישראל תעשו מה שאתם רוצים וגם אני אצא לרחובות כדי לתמוך, אבל כעת זה לא הזמן. עכשיו זה רק חטופים חטופים וחטופים".

קובי סמרנו מספר כי היוזמה לכתיבת המכתב עלתה בעקבות מכתבן של 3 או 4 משפחות חטופים שכתבו ליועמ"שית מכתב ובו הן מבקשות ממנה להוציא את נתניהו לנבצרות ולקבוע שהוא אינו כשיר לניהול המלחמה.

"אנחנו חושבים הפוך, אנחנו חושבים שאין לנו זמן לבחירות. מסע בחירות עכשיו זה זמן יקר שאין לנו אותו. אחרי חצי שנה חלקנו, כמוני, יודעים שהיקרים שלנו כבר לא בחיים ואין לנו את הזמן הזה למסע בחירות שגם אם יצאנו אליו הוא נמשך חצי שנה שבה הממשלה לא תתפקד, מעבר לכך שיתכן ולא יצליחו להרכיב ממשלה אחרי בחירות ואז נלך למסע בחירות שתיים ושלוש, כפי שאנחנו מכירים במדינת ישראל".

לעומת זאת, אומר קובי, "כרגע יש מנדט. הם נבחרו ויש להם 64 מנדטים לעשות את זה, ואני קורא לכולם, לכל מי שיושב באופוזיציה להצטרף לממשלת אחדות למטרה אחת שאין קדוש ממנה. לשים אגו בצד ולחשוב רק על טובת החטופים וטובת המדינה. אנחנו צריכים להיות מאוחדים ביחד".

על התגובות למכתב מספר קובי כי בתוך זמן קצר מאוד עלה בידו להחתים 17-20 משפחות וכל החתומים הם בקרבה של עד בני דודים. אין שם חתומים שלא קשורים, ואם היו לי עוד יום או יומיים היו לי יותר, אבל המכתב הוא לא החשוב אלא האמירה. לא צריך לעסוק בפוליטיקות. לאף אחד מהמכתבים אין שיניים".

לקראת סוף השיחה עם קובי שאלנו גם אותו כיצד להערכתו יעבור עליו חג הפסח המתקרב והוא משיב: "אין לי מושג. מה שארגיש אזה מה שאעשה באותו יום, גם אם זה לשבת לבד בבית בלי המשפחה. זו שאלה קשה עבורי. קשה לי גם בשבתות וחגים לראות את כולם מתכנסים יחד ולדעת שזו חוויה שלא אוכל לחוות אותה יותר לעולם, זה מאוד קשה לי".

נוסח המכתב עליו חתמו עשרות בני משפחות חטופים:

"אנו, משפחות חטופים הח"מ, פונות אליך בבקשה לאפשר לרוה"מ להתפנות לחלוטין לצורכי השעה. מאז פרוץ המלחמה גורמים שונים פועלים כדי לפגוע בפעילותו של רוה"מ ובלגיטימיות שלו בציבור - פעולות שמסכנות את הצלחת מטרות המלחמה, ההגנה על מדינת ישראל והשבת החטופים לשלום.

בימים אלה שמדינת ישראל נמצאת במלחמה קשה וארוכה מול הגרועים שבאויביה, אסור לאפשר מצב בו רוה"מ נדרש לעניינים שאינם נוגעים ישירות למלחמה ולביצורה של מדינת ישראל. כשגורל העם כולו והחטופים נמצא על כף המאזניים, אין שום מקום לערעור על סמכותו של רוה"מ והממשלה הנבחרת באופן דמוקרטי.

אנו, משפחות החטופים, הנכנסות לחג הפסח כשיקירינו בבור השבי, פונות אליך ומבקשות שתעשי הכל לחיזוקו של רוה"מ בשעות קשות אלה למען הצלחת המדינה, ניצחון המלחמה והשבת כל החטופים".