יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש האופוזיציה יאיר לפיד קישר בין הדיווח על הטלת הסנקציות מצד ארצות הברית על גדוד נצח יהודה לבין הדרג המדיני.

"הסנקציות האמריקאיות על גדוד נצח יהודה הן שגיאה ועלינו לפעול כדי לבטלן", כתב לפיד בתגובה לדיווח והוסיף כי "מקור הבעיה אינו בדרג הצבאי אלא בדרג המדיני".

לפיד הסביר: "העולם מבין ויודע שהשר בן גביר אינו מעוניין שהמשטרה תאכוף את החוק באיו"ש והשר סמוטריץ' לא מתנגד לטרור היהודי ולהתפרעויות המתנחלים הקיצונים".

"התוצאה", לדברי לפיד, "היא פגיעה חמורה במעמדה של ישראל כמדינת חוק ושחיקה חמורה נוספת במעמדנו הבינלאומי. חיילי צה"ל ומפקדיו הם הראשונים להפגע ממדיניותה המופקרת וכשלונה המדיני של הממשלה".

אלא שברשת מיהרו להזכיר ללפיד כי האירוע שעורר סערה בארצות הברית בנוגע ל'נצח יהודה' הוא מות הקשיש הפלסטיני שנעצר על ידי לוחמי הגדוד ביהודה ושומרון - שהתרחש בזמן ממשלת בנט-לפיד ללא קשר לממשלת נתניהו והשרים סמוטריץ' ובן גביר אותם הוא האשים בתגובה היום.

העיתונאי אבישי גרינצייג ציין כי בניגוד למשתמע מדבריו של לפיד, "חקירה והעמדה לדין נגד חיילים ובכללם נגד גדוד נצח יהודה הן לא בסמכות של המשטרה (סמכות בן גביר) וכל שכן לא של המנהל האזרחי (סמכות חלקית של סמוטריץ') אלא של מצ"ח והפרקליטות הצבאית שנמצאות תחת סמכות שר הביטחון גלנט".

"חוץ מזה", הוסיף גרינצייג, "האירוע שהרתיח את האמריקאים הוא המוות של קשיש פלסטיני שנעצר על ידי כוח של נצח יהודה ובכן, האירוע התרחש בינואר 2022, אי שם בעיצומה של ממשלת בנט-לפיד".

ד"ר רפאל (רפי) ביטון הגיב ללפיד: "ההודעה הזו היא חרפה. לפיד יודע שאם יש חשד לעבירה בגדוד נצח יהודה, הגוף החוקר אינו משטרת ישראל, אלא המשטרה הצבאית שאינה תחת בן-גביר. והוא יודע שמצ"ח מונחה על ידי פצ"ר שמונחה על ידי היועמ"ש בלי שום יכולת של גורם מדיני להתערב".