בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הפרשן מוחמד מג'אדלה הגיב בעקיצה ברשת החברתית X לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' שבירך את התפטרותו של האלוף אהרון חליוה.

סמוטריץ' כתב: "טוב שחליווה התפטר ולקח אחריות, זו הזדמנות לשינוי אמיתי ותיקון בבניית הפיקוד הבכיר בצה"ל ולכן אסור שהרמטכ"ל ואלו שכשלו יהיו אלה שממנים את המחליפים שיהיו בדמותם ובצלמם. צריך פיקוד חדש מבין המפקדים שהוכיחו את עצמם תחת אש כדי להקים צבא גדול, התקפי וקטלני".

מג'אדלה הזכיר בתגובה דברים שאמר סמוטריץ' בעבר וציטט אותם: "אומר האיש שקבע כי 'חמאס הוא נכס'".

חבר הכנסת שמחה רוטמן הגיב עם סרטון בו נשמע מג'אדלה מקריין, ככל הנראה, על שייכותה של 'פלסטין' לפלסטינים. "מוחמד, אני לא יודע אם 'נכס' זו המילה הנכונה. אולי הייתי במקומך משתמש במילים 'מקור הכנסה'. האם ידוע לך על הקשר בין החמאס לבין הפקת הסרטון הזה? מכיר את הקריין?".

אך האם סמוטריץ' אכן אמר כי "חמאס הוא נכס"? העיתונאי אלעד הוּמינר בדק בתיעוד מראיון של סמוטריץ' שהתקיים ב-7 באוקטובר 2015, 8 שנים לפני מתקפת החמאס, ומצא כי הדברים אכן נאמרו, אך הוצאו מהקשרם.

הומינר כתב: "בימים האחרונים רץ צילום מסך לפיו סמוטריץ' אמר בעבר 'חמאס הוא נכס'. אז אמר או לא? בדקתי.בריאיון שנערך עמו בתאריך 7 באוקטובר 2015, ממש 8 שנים לפני הטבח בדרום, סמוטריץ' אכן אמר את הדברים. האם דבריו הוצאו מהקשרם? לדעתי בהחלט כן".

הוא הוסיף כי "סמוטריץ', אז חבר כנסת, התייחס לזווית מאד מסויימת ואמר שבהתייחס אליה חמאס נכס. הנה דבריו המלאים (שעמם אני לא בהכרח מסכים), הפינה לשיפוטכם".

הראיון של סמוטריץ' משנת 2015ערוץ כנסת

בהמשך הציוץ הוא ציטט את דבריו של סמוטריץ' במלואם: "גם בימים האלה האתגר המרכזי שאיתו מדינת ישראל מתמודדת בתקופה הזו הוא האתגר המדיני. היו לנו תקופות ביטחוניות הרבה הרבה יותר קשות. היום בסך הכל ביטחונית ובנקודה הזו צודק שר הביטחון, צה"ל בשטח הוא פועל מאז 'חומת מגן', אין לנו יותר מדי תשתיות, רוב הפיגועים האלה הם פיגועי אווירה. אותו בן אדם שבא ותופס סכין - זה לא תשתיות מיוחדות.

"באותו מגרש בינלאומי, במשחק הזה של הדה-לגיטימציה, אם תחשבו על זה לרגע - הרשות הפלשתינית היא נטל וחמאס הוא נכס. הוא ארגון טרור, אף אחד לא יכיר בו, אף אחד לא יתן לו מעמד ב-ICC, אף אחד לא יתן לו להוביל החלטה במועצת הביטחון ואז נצטרך וטו אמריקאי או לא נצטרך ווטו אמריקאי.

"אני לא בטוח שלנו היום, שוב, בהינתן שהמשחק המרכזי שבו אנחנו משחקים עכשיו הוא הדה-לגיטימציה הבינלאומית - שם אבו מאזן מפיל לנו חללים משמעותיים וחמאס בנקודה הזאת יהיה נכס. אני לא חושב שאני צריך לחשוש מזה".