דובר חמאס
דובר חמאסצילום מסך

ח’ליל אל-חיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אומר כי הקשר בין הנהגת חמאס בחו"ל להנהגה הצבאית של חמאס ברצועת עזה לא נקטע גם במהלך המלחמה, ובערוץ זה מתקבלות בהתייעצות החלטות והנחיות.

בראיון ל-איי פי (רביעי) באיסטנבול טען אל-חיה, כי צה"ל לא הצליח להשמיד יותר מעשרים אחוזים מהיכולות של חמאס, אשר מתנגדת באופן מוחלט לנוכחות שאינה פלסטינית ברצועת עזה והיא תתייחס לכל כוח צבאי זר בין אם ישראלי או אחר כ"כוח כובש".

דבריו התייחסו לתכנית האמריקנית לבנייה של נמל ימי בחוף עזה כדי לאפשר העברת סיוע הומניטרי, ומהם השתמע איום לפגוע בכוחות אמריקניים אם יוצבו בשטח רצועת עזה.

בהקשר למו"מ העקיף עם ישראל, אמר אל-חיה שחמאס עודנה מעוניינת שקטאר תמשיך למלא את תפקיד המתווך, והוסיף כי אין בכוונת חמאס להעביר את הלשכה המדינית מקטאר.

לדבריו, חמאס הציגה ויתורים בנודע למספר האסירים הביטחוניים שהיא דורשת לשחרר בעסקת החליפין, ואולם אין בכוונתה לוותר על דרישותיה, ובהם הפסקה מוחלטת של הלחימה ונסיגה מלאה של כוחות צה"ל מרצועת עזה.

הוא הוסיף ואמר, כי חמאס אינה יודעת מה המספר המדויק של מספר החטופים שעדיין בחיים בציינו, כי "אם לא נהיה בטוחים שהמלחמה הסתיימה למה שניתן את החטופים?"

אל-חיה הדגיש, כי חמאס אינה מתחרטת על מבול אל-אקצה (מתקפת חמאס בשבעה באוקטובר), שכן המתקפה הצליחה להחזיר את התעניינות העולם בבעיה הפלסטינית. הוא הכחיש את הטענות שפעילי חמאס תקפו אזרחים במהלך המתקפה.

עוד אמר, כי ייכשלו הניסיונות הישראליים לחסל את חמאס ייכשלו ולמנוע את האינתיפאדות הפלסטיניות החמושות שירצו.

לדבריו, חמאס מוכנה להסכים על הודנה (הפסקת אש זמנית) למשך חמש שנים או יותר עם ישראל, לוותר על הנשק ולהפוך למפלגה פוליטית אם תוקם מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67.

חמאס מעוניינת להשתלב באש"ף כדי להקים ממשלת אחדות שתייצג את איו"ש ורצועת עזה, אמר אל-חיה בהוסיפו, כי חמאס תסכים למדינה פלסטינית בעלת ריבונות מלאה באיו"ש וברצועת עזה ולשיבת הפליטים בהתאם להחלטות הבינלאומיות, ולאחר הקמתה יפורקו גדודי אל-קסאם והם יהפכו לצבא הלאומי.

יש לציין, כי מנהיג חמאס בחו"ל, ח’אלד משעל, הבהיר לאחרונה כי התכנית המדינית של חמאס אינה מכירה בזכות ישראל להתקיים והיא נועדה להביא לשיפור העמדות לקראת שחרור כל פלסטין מהים לנהר.