השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

כתב 'הארץ' אמיר תיבון מתח ביקורת על שורת המינויים בצה"ל עליהם הודיעו הערב (חמישי) שר הביטחון והרמטכ"ל.

הוא הסכים לביקורת של השר בצלאל סמוטריץ' שמזה מספר שבועות מתריע נגד המינויים. "‏מקרה נדיר שאני מסכים עם ביקורת של סמוטריץ': יש בעיה במינויים כאלה לפני שבוצע תחקיר אמיתי", כתב תיבון.

כתושב 'נחל עוז' שהיה נצור במשך שעות בממ"ד בשבעה באוקטובר הוסיף: "יכול להיות שחטיבת המבצעים התנהלה למופת בתמרון הקרקעי. אבל על התפקוד שלה ב-7/10 בזמן שהתושבים הנצורים זעקו לעזרה, קשה לומר זאת".

"כמובן, מה שהכי נדרש וראוי - שגם שרי הממשלה יתפטרו וגם צמרת הצבא", חתם את דבריו.

סמוטריץ' נגד המינויים: לעצור את השערורייהצילום: דוברות

סמוטריץ' מתח אף הוא ביקורת הערב על שורת המינויים. "אני שב ואומר, ללא קשר לזהות הקצינים, מינויי אלופי צה"ל שיובילו את התיקון של הצבא לאחר המחדל לא יכול להתבצע על ידי הרמטכ"ל שחתום על המחדל הצבאי".

הוא תקף: "זה לא לגיטימי. לא כך מתקנים. לא כך מחזירים את האמון. לא כך ממנים צמרת חדשה לצבא שתפיסותיו צריכות תיקון ותחלופה".

לסיום דרש את התערבות נתניהו: "הגיע העת שראש הממשלה, הנושא באחריות העליונה, יקח לידיו את המושכות, יעמיד את שר הביטחון והרמטכ"ל במקום ויעצור את השערורייה הזו".

גם השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, מתח ביקורת על סבב המינויים וקרא לפטר את שר הביטחון. "לגלנט, ממובילי הקונספציה ואחד מהאחראים הבולטים למחדל השבעה באוקטובר, אין מנדט לאשר מינויי אלופים ולעצב את המטה הכללי הבא של צה"ל".

הוא הוסיף "המינויים עליהם החליט היום גלנט יחד עם הרמטכ"ל מלמדים כי הוא מצפצף על הציבור באופן מוחלט. אין לזה קשר לזהות הקצינים שמונו, שייתכן שחלקם ראוי מאוד, אלא לעצם ההחלטה של גלנט להמשיך כאילו לא קרה תחת אחריותו כשר ביטחון המחדל הגדול ביותר בתולדות המדינה. לאור הדברים, אני קורא לראש הממשלה להדיח את גלנט מתפקידו - הוא אינו ראוי להמשיך לכהן כשר הביטחון", דברי בן גביר.