נציבת האיחוד האירופי ד"ר אורסולה פון דר ליין
נציבת האיחוד האירופי ד"ר אורסולה פון דר לייןצילום: European Commission

משלחת האיחוד האירופי פרסמה היום (ראשון) הודעה לציון יום השואה שיחל הערב ברקע המלחמה וטבח ה-7 באוקטובר.

"הרצח הברוטלי של שישה מיליון גברים, נשים וילדים יהודים בידי גרמניה הנאצית ומשתפי הפעולה המקומיים שלה הוא כתם אפל שלא יימחה מההיסטוריה שלנו", אמרו במשלחת האירופית. "אנחנו מצהירים היום מחדש על מחויבותנו העמוקה לכבד את זיכרון השואה, להגן עליו כנגד ניסיונות להכחיש או לעוות אותו, ולהילחם באנטישמיות מכל סוג וצורה שהיא".

עוד ציינו במשלחת כי "זו אינה שנה רגילה. ב-7 באוקטובר 2023 מחבלי החמאס רצחו, הטילו מום, אנסו וחטפו מעל אלף ישראלים וישראליות, באכזריות קיצונית ותוך התעלמות מוחלטת מההשלכות הצפויות למעשי זוועה אלה על האוכלוסייה בעזה".

"אנו נושאים במחשבותינו את כל אלה שנפגעו במתקפת טרור זו, ביניהם גם ערבים אזרחי ישראל רבים. קורבנות הטבח הברברי הזה כללו גברים, נשים, ילדים קטנים וניצולי שואה מבוגרים, ניצולים ששרדו את רצח העם הנאצי באירופה ועלו לישראל, בה מצאו את עצמם שוב קורבנות של פוגרום אנטישמי רצחני. הם היוו מטרה רק כיוון שהם היו יהודים שחיו במדינת ישראל".

במשלחת הוסיפו כי "לאחר ה-7 באוקטובר, חלה עלייה חסרת תקדים בביטויים של אנטישמיות ובתקריות אנטישמיות באירופה וברחבי העולם. זו מציאות שלא מתקבלת על הדעת. האיחוד האירופי והמדינות החברות בו הגבירו את מחויבותם להילחם בשנאת יהודים בין אם היא מתבטאת במלים ובין אם במעשים".

"הם לא רק אימצו מדיניויות ומחויבויות, אלא גם גיבשו קווי מדיניות שמטרתם להילחם בשנאת יהודים המתבטאת בין במילים ובין במעשים, ואף יצרו מנגנונים משפטיים רבים שיאפשרו להן להילחם בצורות שונות של אנטישמיות".

"זוהי המתקפה המתועבת ביותר שבוצעה נגד יהודים מאז השואה. חשבנו שדבר כזה לעולם לא יוכל להתרחש שוב והתבדינו", אמרה נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, במהלך ביקור סולידריות שקיימה בישראל. "יש לנו רק דרך אחת להגיב לנוכח טרגדיה נוראה כל כך: אירופה עומדת לצד ישראל", הוסיפה.