דן חלוץ
דן חלוץצילום: פלאש 90

הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, קורא לחידוש המאבק ההמוני להפלת הממשלה באמצעות מעבר למרי אזרחי ואי ציות רחב מימדים שיכלול גם מצור על הכנסת.

בהפגנה אמש אמר חלוץ, כי "אנחנו עושים את זה, כי יש לנו ילדים ונכדים שאנחנו צריכים לחרוד לגורלם, ואם לא תהיה לנו מדינה, לא תהיה להם מדינה".

"המציאות שנגלית בפנינו בעת האחרונה מאוד מטרידה. היא מדאיגה. זה אבדן עשתונות כולל מדיני וצבאי. ואני לא אחסוך מילים גם מהקולגות שלי, שיש להם אחריות רבה למציאות שהגענו אליה, ולו שלא דפקו על פעם אחת על השולחן ואמרו עד כאן. אי אפשר לקיים מערכה צבאית בלי הגדרות מדיניות ברורות", אמר חלוץ.

הוא האשים את נתניהו בקביעת מדיניות בהתאם לאינטרסים האישיים שלו. לדבריו, "נתניהו שעבד את מדינת ישראל לאינטרסים האישיים שלו ושל בני משפחתו. לעשות ציפורניים הוא הציע לנו. שיודיע גם ליאיר ואבנר שיעשו ציפורניים. הם יכולים עם ציפורניים, כולם יכולים להילחם. נשרוף את המדינה הוא (ביבי) אמר לנו, או היא (שרה נתניהו) אמרה לנו. ואכן המדינה עולה בלהבות".

הרמטכ"ל לשעבר סבור, שחיילים נופלים לשווא במערכה הצבאית המתנהלת בגבול הצפוני וברצועת עזה. "הצפון ריק מתושביו. על ישובי עוטף עזה חזרו לירות. וחיילינו, לצערי אני אומר, נופלים לשווא, כי אין תכלית במהלכים הללו".

חלוץ אינו סבור שניתן לנצח במלחמה נגד חמאס. "עזה היא לא משוש חיינו. היא לא קריה נאמנה וגם אם נחריב אותה עד היסוד לא נביא תמונת ניצחון. גם אם (יחיא) סינוואר (מנהיג חמאס ברצועת עזה) יהיה משופד בכיכר הזו וצלוי מכל הכיוונים זו לא תמונת ניצחון. התמונה היחידה שתהיה חרוטה בהיסטוריה של העם היהודי היא תמונת הפסד של השבעה באוקטובר, תאריך בו נכבשו ישובים, בו נשרפו ישובים, בו נרצחו, נאנסו ובותרו אזרחים חפים מפשע".

בהתייחסו לעניין החטופים צידד חלוץ בכל מחיר עבור שחרורם מהשבי. "132 החטופות והחטופים נמצאים כבר יותר משבעה חודשים בעזה. אנו חייבים לשחרר אותם יהיה המחיר אשר יהיה גבוה ככל שדורשים מאיתנו, כי אין מנוס. מדינת ישראל לא תהיה אותה מדינה אם יהיו לנו 132 רון ארדים".

חלוץ הביע התנגדות נחרצת להסדר בנוגע לחוק הגיוס וטען, כי החרדים לא יתגייסו עליהם לעזוב את הארץ. "בנימין נתניהו אינו כשיר להמשיך ולהוביל את המדינה. הוא שבוי בהזיותיו. הוא שבוי בידי קיצונים משיחיים פשיסטים וגזענים מצד אחד, ובידי חרדים משתמטים ושודדי הקופה הציבורית מהצד שני".

הוא הוסיף בעניין זה, "לצערי ישנם קצינים בכירים בדימוס שמנסים ברגע הזה למצוא פתרון שהוא די משפיל לעניין חוק הגיוס. אסור להתפשר! או שהם משרתים או שיקנו כרטיסים ויצאו מפה כפי שהם איימו. שירות איננו רק צבא. אפשר לשרת גם בסקטור האזרחי. אבל חובה לתרום. אי אפשר לקבל בלי לתת. ואם רוצים תורתו אומנותו זה יהיה כמו מוזיקאים מצטיינים בצה"ל. מאה, חמש מאות, אלף, אלפיים, אבל לא 125 אלף".

תכנית הפעולה למחאה ההמונית שמתווה חלוץ כוללת גם מצור על הכנסת. "לא רק נתניהו צריך ללכת. כל הממשלה שלו צריכה ללכת, ומהר! גנץ ואיזנקוט חייבים לזעזע את הזעזוע הראשון במערכת, לייצר את הסדק הראשון. אנחנו לא יודעים איזה לבנה תפיל את החומה הזו, אבל אנחנו צריכים להכות על כל הלבנים, ואנחנו מכים על כל הלבנים. אולי לא בהצלחה בעת הזו, אבל זה יגיע, כי הזעם הולך ונצבר. היציאה מהאבל תקרה ואז צריך להסתער. על מה? על החומה הזו. (הערה בקהל: מצור על הכנסת). גם זה יגיע".

הנשיא האמריקני ג’ו ביידן זכה לשבחים מפיו של חלוץ. "הנשיא ביידן לשמחתנו התגלה כמי שחושב על מדינת ישראל ודואג לה יותר מאשר ממשלת ישראל. הוא מבין שיש לו עסק עם אדם כפוי טובה, שחושב שביידן הוא חבר מרכז ליכוד. הוא לא. ביידן מתווה את הפתרון היחיד, הנכון והאפשרי. אין פתרון אחר, ואם אנחנו לא מוכנים לקבל אותו עכשיו ניאלץ לקבל אותו מאוחר יותר בעל כורחנו".

לדברי חלוץ, לא ניתן להשיג ניצחון מוחלט או להשמיד את חמאס. "בדרך בה אנו צועדים המלחמה הזו לא תסתיים לעולם, כי זה נוגד את האינטרסים האישיים של הנאשם. לא יהיה ניצחון מוחלט, כי אין דבר כזה. אין השמדת חמאס, כי אין דבר כזה. חמאס זה רעיון. חמאס זה לא רק אנשים. לא תהיה החזרת חטופים בדרך הזו. אתם חייבים לחזור אל העם לקבל את אמונו. לא תקבלו אותו. אבל תחזרו אל העם".

חלוץ אמר עוד, כי "המאבק צריך לעבור לסוג של מרי אזרחי. אי ציות אזרחי רחב מימדים. זו אחת הדרכים. אין בילתה. זה לגיטימי. זה בגבול האפור, אבל זה לגיטימי. בלי אלימות. אנחנו לא נכה אף שוטר. אנחנו לא נשרוף אף ניידת".

"יום העצמאות ה-76 יהיה היום הראשון בו נתחיל את התיקון של מלחמת השחרור השנייה שלנו. זו מלחמת השחרור מהרודנות המתהווה ומחוסר האחריות המוצגת לפנינו. לא בחגיגות נציין את יום העצמאות, אלא בחשבון נפש, בהחלטה של כל אחד ואחד לחידוש המאבק במלוא העצמה, מאבק לעצמאותנו המחודשת, לא מן המנדט הבריטי, אלא מדובר אנגלית אחד שלקח אותנו בשבי".