צבי בר יוסף
צבי בר יוסףצילום: באדיבות המצלם

בית משפט השלום בבית שמש הורה לארגון השמאל 'כרם נבות' לפצות את צבי בר יוסף, בעלים של חווה חקלאית סמוך לנווה צוף, לאחר שטען כי מדובר ב"אדם אלים".

בפסק הדין נקבע כי אין שום הוכחה לכך שבר יוסף פעל בעצמו באלימות פיזית, ואף נרמז כי הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליו נובעתו מ"עדות שמיעה" שהגיעה מפעילי שמאל ישראלים.

הסאגה החלה לפני כארבע שנים במאי 2020, כאשר בארגון 'כרם נבות' פרסמו פוסט חריף נגד בר יוסף, לצד תמונתו ותמונת שני אנשים נוספים. "ברוכים הבאים לחוות הטרור שהוקמה ממזרח להתנחלות חלמיש. צבי בר יוסף הוא מתנחל אלים, שבכל מקום נורמלי היה מן הסתם מזמן מועמד לדין פלילי. אבל הגדה המערבית אינה מקום נורמלי ולכן צבי בר יוסף לא רק שלא מועמד לדין אלא שהוא בעליה של חוות בקר שהולכת ומוקמת בשנתיים האחרונות על אלפי דונם".

"מה עושים בחווה של מיסטר בר יוסף?, הוסיפו וכתבו ב'כרם נבות'. "פורצים כבישים פיראטיים, בונים מבנים לא חוקיים, נותנים לפרות לרעות בכרמי הזיתים של הפלסטינים באזור, תוקפים בעלי קרקעות או סתם פלסטינים שבאים לעשות פיקניק באופן אכזרי במיוחד, וגם נטפלים באלימות מפעם לפעם לישראלים שבאים לתעד את ההשתלטות שלו ושל חבריו על אלפי דונמים שנמצאים בין הכפרים כובר ג'יביה ואם א-ספא".

"צבי בר יוסף הוא רק אחד מתוך מאות רבות של מתנחלים אלימים במיוחד שמדינת ישראל משתמשת בשירותיהם האלימים על מנת להשתלט על שטחים בגדה המערבית. הם קוראים לזה שם התיישבות ציונית ושמירה על אדמות מדינה. בתגובה הראשונה תוכלו לקבל הצצה לעולמו המופרע של מר בר יוסף וחבריו", האשימו בארגון.

בעקבות הפרסום הגיש בר יוסף באמצעות עו"ד שלומי וינברג תביעה לבית המשפט נגד הארגון בגין לשון הרע ופגיעה בפרטיות ודרש סכום של 70 אלף שקלים כפיצוי.

"הפרסום", כתב בא כוחו של בר יוסף בכתב התביעה," נכתב על מנת להפוך אותם למטרה לפגיעה חמורה ולסכן את חייהם בקרב הציבור הערבי, וכן פגע באופן קשה בשמם. מטרתה היחידה של הנתבעת בפרסום, גרס עוד, "היא פגיעה זדונית ובלתי הפיכה בתובעים ובמשלח ידם".

בארגון השיבו כי "התובע הוא איש אלים במיוחד אשר תוקף פלסטינים באכזריות מיוחדת וגזענית באופן הגובל בסאדיזם ובאופן שיטתי".

רשמת בית משפט השלום בבית שמש, ריבי לב אוחיון, קבעה כי "מסקנות פסק הדין לאחר בחינה של עדויות למכביר הביאה למסקנה כי לא התובע הוא שהפעיל אלימת נגד תושבים פלסטינים אלא אנשים אחרים. בעניין זה אין מחלוקת לגבי טענת האלימות נגדם. ברם לא הוכח כי התובע הוא שנקט אלימות פיזית והיכה אותם בעצמו. לכן הפרסום החמיר עם התובע והציג אותו באופן שלילי שעשוי לפגוע בשמו".

במהלך הדיונים האחרונים ביקשו ב'כרם נבות' לצרף כראיה את הסנקציות שהטילה בריטניה על בר יוסף, בטענה כי הוא אלים. הרשמת דחתה את הבקשה ופסקה: "כטענות התובע, הרשימה השחורה, אליה הוכנס התובע, הינה הודעה של ממשלה זרה ומשקלה הראייתי קלוש. את המידע שקיבלה ממשלת בריטניה לא ברור כיצד ניתן לאמת, ולמעשה היא אכן ניזונה ממידע שקיבלה מגורמים כאן. לכן על פניו מדובר בעדות שמועה".

צבי בר יוסף מסר בתגובה לפסק הדין: "אחרי שנים של קמפיין נבזה ושקרי מצד ארגוני השמאל הקיצוני שמנסים לצייר את חלוצי ההתיישבות כמפלצות אלימות ולגרום לסנקציות נגדנו מצד מדינות העולם, הגיע הזמן שמי שמכפיש ומתיר את דמינו - ישלם. כמו שפעלנו עד היום למרות ההתנכלויות, אנו נמשיך וניישב בגאון את ארץ אבותינו ונמשיך לעמוד על המשמר בחזית ההתיישבות".