לוחמים בגבול לבנון
לוחמים בגבול לבנוןצילום: David Cohen/Flash90

חודש בדיוק לפני שמחת תורה, ב-7 בספטמבר 2023, התקיים יום עיון בפיקוד צפון, שעסק בהכנה לקראת המלחמה הבאה ושם התבררה הערכת המודיעין העגומה לגבי יכולות חיזבאללה.

בכאן רשת ב' נחשף כי הערכת מפקד חטיבת 300 ביום העיון הייתה שאם חיזבאללה יפתח במתקפה - הוא יצליח לפרוץ את כל קווי ההגנה וישתלט על בסיסים ויישובים - כי לא תהיה לכוחות בגזרה את היכולת לעצור את המתקפה.

לדברי מפקד החטיבה, כוח ייעודי יידרש להגיע ולהציל את הכוחות עד שיגיע "הצבא הגדול". הנחת העבודה בצה"ל הייתה שאם חיזבאללה יפתח במתקפת פתע, כוחות צה"ל בגבול הצפון לא יוכלו להדוף את המתקפה.

בעוד שבגבול הדרום אף אחד לא האמין שקווי ההגנה ייפרצו, בגבול הצפון זו הייתה הנחת העבודה של צה"ל בלי שהתושבים מודעים לעומק הסכנה.

בעיתון 'ידיעות אחרונות' פורסם בעבר כי חודשים ספורים לפני המלחמה, התעמת מפקד אוגדת הגליל עם ראש אמ"ן היוצא, אלוף אהרון חליווה, כשאמר לו שהיקף הכוחות לא מספיק כדי להתמודד עם מתקפת פתע. חליווה ביטל את חששותיו ואמר שאם לא תהיה התרעה אזי הוא וכל המטכ"ל יכולים להתפטר.

יש לציין כי מאז 7 באוקטובר, ועל רקע המחדל החמור בגבול הדרום תוגברו הכוחות בצפון בצורה משמעותית והשתנתה תפיסת ההגנה בהתאם.

מדובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל מגן על הגבול הצפוני, תוך מוכנות לתרחישים השונים מול האויב. לא נתייחס לנוהל הקרב שנועד להגביר מוכנות והיערכות ללחימה".