מעבדה
מעבדהצילום: איסטוק

האם נמצאה פריצת דרך בטיפול בסרטן השד? צוות מדענים מאוניברסיטת מנצ'סטר באנגליה טוען כי הצליח לפתח שיטה לשמור רקמת שד בתוך תמיסת ג'ל מיוחדת למשך שבוע לפחות מחוץ לגוף האדם.

לדברי המדענים, שימור רקמת השד יסייע לרופאים להתאים את הטיפול התרופתי הטוב ביותר עבור כל חולה.

ד"ר האנה הריסון, אחת החוקרות שלקחו חלק בפיתוח השיטה החדשה, טוענת כי רקמת השד שהשתמרה בתוך התמיסה המיוחדת שמרה על המבנה, סוגי התאים והיכולת שלה להגיב לסדרה של תרופות באותו אופן כמו רקמת שד רגילה בתוך גוף האדם.

"על ידי בדיקת נוסחאות הידרוג'ל שונות הצלחנו למצוא פתרון ששומר על רקמת השד האנושית לפחות שבוע, ולעתים קרובות אף יותר. זוהי תגלית משנה משחק אמיתית בחקר סרטן השד במובנים רבים. אנחנו יכולים לבדוק טוב יותר תרופות למניעה וגם לטיפול בסרטן, ויכולים לבחון כיצד גורמים כמו צפיפות השד, שאנו יודעים שהיא גורם סיכון לסרטן השד, מגיבים להורמונים או כימיקלים מסוימים כדי לראות אם יש לכך השפעה על התפתחות הסרטן", סיפרה הריסון.

היא הוסיפה כי שימור רקמת השד בתמיסה המיוחדת למשך שבוע תסייע לרופאים לבדוק את יעילות התרופות השונות על הרקמה השמורה, עד שיחליטו מהו הטיפול הטוב ביותר עבור כל חולה.

"ישנן אפשרויות שונות להפחתת סיכון לנשים בסיכון גבוה לפתח סרטן שד. למשל, אלו עם היסטוריה משפחתית משמעותית או שיש להן מוטציות בגנים BRCA הקשורים לסרטן השד. עם זאת, לא כל התרופות פועלות עבור כל הנשים. גישה חדשה זו פירושה שאנו יכולים להתחיל לקבוע אילו תרופות יעבדו עבור אילו נשים על ידי מדידת השפעתן על רקמה חיה. בסופו של דבר, זה אומר שנשים יכולות לקחת את התרופה היעילה ביותר עבור ההרכב הגנטי המסוים שלהן", אמרה הריסון.