תיעוד מפעילות גדוד 202 בצוות קרב חטיבת הצנחנים בג'באליהדובר צה"ל

במהלך מבצע לילי של צה"ל ושב"כ בו לקחו חלק צוות קרב גדוד 202, לוחמי יהל"ם, יחידה 504 בפיקוד אוגדה 98 חולצו בסוף השבוע האחרון גופותיהם של שני לוק ז"ל, עמית בוסקילה ז"ל, רון בינימין ז"ל ויצחק גלרנטר ז"ל מתת קרקע בג׳באליא.

מצה"ל נמסר כי המאמץ המודיעיני והאיסופי מנוהל בשירות הביטחון הכללי ובמפקדת השבויים והנעדרים שבאגף המודיעין יחד עם שאר היחידות בצה"ל. המאמץ נמשך כמה חודשים וכלל איסוף מודיעיני וניתוח אינדיקציות מודיעיניות לכדי תמונה אחת.

לוחמים על חילוץ גופות החטופיםדובר צה"ל

במהלך הלחימה של צוות הקרב של חטיבת הצנחנים בלב ג׳באליא, לוחמי צוות קרב גדוד 202 נלחמו במרחב האיתור במשך שלושה ימים בקרבות עצימים.

במבצע משותף לוחמי צנחנים והשב"כ נסרק מבנה חשוד בו אותר פיר המנהרה. לאחר מציאת הפיר, לוחמי יהל"ם נכנסו במבצע לילי לתוואי התת קרקעי וניהלו בתוכו לחימה, נטרלו חסימות ואיתרו אמש"ט ומספר אמצעי לחימה תוך שימוש בטכנולוגיות יחודיות. במהלך התקדמות הלחימה, לוחמי יהל"ם יחד עם כוחות שב"כ ויחידת 504 איתרו את גופות החטופים וחילצו אותן מהתת"ק.

עוד נמסר כי לצד המאמץ המבצעי, צוות השבויים והנעדרים באגף כוח האדם, אשר אמון על ליווי משפחות החטופים, פעל יחד עם המכון לרפואה משפטית ומשטרת ישראל לזיהוי החטופים ומסירת ההודעות למשפחות.

מפקד גדוד 202, סא"ל אלמוג, סיפר: "במהלך ההתקפה אחת מהפלוגות של הגדוד, שזאת גזרתה, מצאה פיר בתוך מבנה ולאחר הגעה של כוחות מיוחדים שנכנסו פנימה לטובת חקר הפיר, מצאו למעשה ארבע גופות של חטופים, ואותם הבאנו הביתה לקבורה. אין גאים מאיתנו לבצע את המשימה ולהביא את אותם חטופים לקבורה בישראל".

מפקד הכוח ביהל"ם שחילץ את גופות החטופים, רס"ן א', אמר כי "בלילה של יום שבת הובלנו מבצע מיוחד לחילוץ ארבע גופות החטופים ז"ל. מרגע איתור הפיר בשטח, הכוח נטרל זירת מטענים באיתור ונכנס ללחימה בתוואי המנהרה. תוך כדי הלחימה בתת-הקרקע, סריקות יסודיות, ניתוח שטח מתקדם וניסיון מבצעי של הכוח, הייתה לנו הזכות לאתר, לחלץ ולהוביל את הוצאת הגופות לקבורה ראויה על אדמת מדינת ישראל".

סגן ה', ראש חוליית מחקר במפקדת השבויים והנעדרים באגף המודיעין, סיפר על מלאכת חיפוש המידע: "במשך חודשים, אנחנו שוקדים במפקדת החטופים באיסוף מודיעיני ובניתוח אין ספור אינדיקציות לכדי תמונה אחת. אחר עבודת המודיעין המורכבת עמדנו בתקשורת רציפה והדוקה עם כוחות צה"ל המתמרנים בעזה כדי להכווין אותם אל המיקום המדויק שהמודיעין והניתוח העלו".

סגן-אלוף במיל׳ מגי נויברג, מפקדת חמ"ל שבויים ונעדרים באכ"א, אמרה:"כל משפחה מלווה על ידי קצין קשר באופן צמוד. בסוף השבוע, עם קבלת העדכון על זיהוי ראשוני, פעלנו בשיתוף פעולה מלא של כלל צוות החמ"ל יחד עם משטרת ישראל והמכון לרפואה משפטית בהיערכות ותדרוך הצוותים לעדכון המשפחות. המשימה הייתה להיות הראשונים שמגיעים לפתח בתיהם של בני המשפחה עם קבלת מידע רשמי והמהימן ביותר".