המחאה מחוץ למשרד אונר"א
המחאה מחוץ למשרד אונר"אצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת החוץ והביטחון קיימה היום (שני) דיון חסוי בנושא הצעת החוק לסגירת פעילות אונר"א בישראל.

המל"ל הביע את התנגדותו לחוק בטענה כי הוא מנוגד לדין הבינלאומי ועלול לסבך את מדינת ישראל בבית הדין הפלילי בהאג.

לערוץ 7 נודע כי המל"ל טען שאפשר להשאיר את פעילות אונר"א בישראל חוקית, ומנגד לספק שירותים יעילים יותר מהשירותים שמספק אונר"א וממילא פעילותו של הארגון "תתייבש".

כזכור, בהצעת החוק שיזם ח"כ בועז ביסמוט נכתב כי "אונר"א לא תפעיל כל נציגות, לא תספק כל שירות ולא תקיים כל פעילות, בין במישרין ובין בעקיפין, בשטחה הריבוני של מדינת ישראל".

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "תפקידה של אונר"א הינו טיפול בפליטים פלסטינים בלבד ומכאן שאין מקום לכך שתעניק שירותים כלשהם בשטח מדינת ישראל, בה אין פליטים פלסטינים אלא תושבי המדינה המקבלים שירותים ממוסדות ממוסדותיה השונים".

"אונר"א משמשת במה להסתה וחינוך לשנאת ישראל ופגיעה בתושביה היהודים", נכתב. "בבתי הספר שהיא מפעילה בירושלים נלמדים תכנים אנטישמים ובספרי הלימוד מפארים מחבלים שרצחו ילדים ונשים. מוסדותיה של אונר"א משמשים 'קרקע פורה' לביצוע פעולות והסתה כנגד מדינת ישראל. בהתאם לדוחות שהוכנו על ידי האו"ם ואונר"א עצמה נמצא כי אונר"א הינה גוף מושחת, לא יעיל ורצוף באי סדרים ניהוליים אשר נכשל לחלוטין במתן שירותים לתושבים הערבים. השירותים הבודדים אותם מספקת אונר"א בשטח ישראל הינם ברמה ירודה, ואף התושבים המעטים שצורכים אותם מתלוננים על כך".

"פעילותה של אונר"א אינה נחוצה גם בשטחים שבריבונות פלסטינית, וראוי ונכון שהרשות הפלסטינית תיקח אחריות על תושביה ולא תסתתר מאחורי ארגון מושחת שמספק לתושביה שירותים ברמה ירודה ומקבע את תחושת הקורבנות בתוך העם הפלסטיני. המשך קיומו של ארגון זה בשטח מדינת ישראל מרחיק את אזורנו מכל תקווה לדו קיום וביתר שאת פוגע במרקם החיים בקרב תושבי ירושלים", כך בדברי ההסבר לחוק.

מתנועת אם תרצו נמסר: "במידה וראש המל"ל צחי הנגבי ימשיך את התנגדותו לעצירת פעילות ארגון הטרור אונר"א בישראל, ראש הממשלה חייב להעביר אותו מתפקידו. היום ראינו מה קורה לאנשי הקונספציה שסומכים על ניטרליות של ארגונים בינלאומיים. צחי, תסגור את אונר"א. תתיישר או תתפטר".