דגן וצבי סוכות
דגן וצבי סוכותצילום: עצמי

יוסי דגן ראש מועצת שומרון חושף הבוקר (שלישי) מסמך רשמי של צה"ל המוכיח כי בשונה מההאשמות או הספינים שהודהדו בכלי התקשורת, בעיקר ע"י עיתונאים ואנשי שמאל, לא הועברו כוחות מעוטף עזה לשומרון ביום שלפני ה-7 באוקטובר, ובוודאי לא ספציפית עבור סוכת המחאה שהקים ח"כ צבי סוכות בחווארה בעקבות הפיגועים שהתרחשו שם.

המסמך מוכיח בצורה רשמית כי העברת הכוחות לתגבור ברחבי השומרון הייתה חלק מתוכנית רבעונית (3 חודשים) של צה"ל מראש - עוד מחודש אוגוסט, ולפיכך כמובן כלל איננה קשורה לסוכת המחאה של ח"כ צבי סוכות.

על פי תוכנית כח האדם הריבעונית מחודש אוגוסט, אותה חשף ראש מועצת שומרון, כלל לא הגיעו גדודים מעוטף עזה לשומרון, אלא על פי אותה תכנית תיגבור מסודרת ומתוכננת מראש, כוח של עשרות חיילים מיחידת "אגוז" - המוגדרים במסמך "עתודה מטכ"לית" (כלומר בכלל לא חיילים המשוייכים לעוטף עזה) - החליף קבוצת חיילים מבה"ד 1, כשעל פי גאנט כח האדם שנחשף לאחר במסמך - שבוע לאחר מכן היו אמורים להחליף את אותם חיילי "אגוז" חיילים מגדוד "קדם" של פיקוד העורף.

המסמך
המסמךצילום: ללא קרדיט

כאמור, המסמך מוכיח שחור על גבי לבן, כי הגעת החיילים והחלפת החיילים מהיחידות השונות תוכננה מראש כבר בחודש אוגוסט למשך הרבעון הקרוב.

כמו כן מוכיח המסמך בצורה רשמית, כי חיילי אגוז הגיעו לחווארה כחצי יום לפני פיגוע הירי החמור בחווארה ("פיגוע המטווח" עם האקדח כלפי הרכב בפקק), אשר בעקבותיו הקים ח"כ צבי סוכות את סוכת המחאה בחווארה.

החיילים הגיעו בשעות הבוקר, ואילו הפיגוע וסוכת המחאה שבעקבותיו התרחש בכלל לקראת שעות הערב.

התוצאה הברורה העולה מן המסמך היא כי היות והחיילים הגיעו להחליף חיילים אחרים ע"פ תכנון מראש, וכמו"כ הגיעו זמן רב קודם לפיגוע ולסוכת המחאה - הרי שאין שחר לטענות כי "הקפיצו גדודים כדי לשמור על הסוכה של ח"כ סוכות בחווארה".

כזכור קבוצה של פובלציסטיים, עיתונאים וצייצנים, טענה כבר ב-7.10 ובימים שלאחריו כי הטבח התאפשר בין השאר משום שהועברו גדודים מהדרום לשומרון ערב ה-7 באוקטובר, לטובת שמירה על חווארה ועל סוכת המחאה של ח"כ צבי סוכות. בכך ניסו להפנות אצבע דווקא למתיישבים בשומרון בהקשר לנסיבות שהובילו לטבח ה-7 באוקטובר. בנושא התנהל וויכוח חריף גם מעל גלי התקשורת בחודשים האחרונים.

דגן פנה כבר ב-21.12 בפנייה דחופה לפרסם את המסמכים המוכיחים את שיבוצי כח האדם. לאחר שלא נענה פנה ראש מועצת שומרון יוסי דגן באמצעות עו"ד ב-10 לינואר השנה בבקשת חופש מידע, בדרישה לקבלת המסמכים המדוברים, אך אף על פי כן המסמכים עדיין לא התקבלו.

כעת, לאחר מאמצים רבים וברקע של הליכים משפטיים הדדיים בשבוע האחרון בין ח"כ צבי סוכות וראש מועצת שומרון יוסי דגן לבין אלוף במיל' דן הראל, חושף דגן את המסמך הצבאי, אשר מעמיד את העובדות בצורה ברורה המפריכה לחלוטים את הדברים.

כזכור, האלוף במיל. דן הראל הפנה אצבע מכוונת בהקשר הטבח בעוטף עזה בדבריו בתכנית "פגוש את העיתונות" בחדשות 12, כי ערב הטבח העבירו גדוד וחצי מהעתודה של עוטף עזה כדי לשמור על הסוכה של ח"כ צבי סוכות בחווארה, וכן "האשים" כי בתקופה שלפני הטבח היו לחצים מהדרג הפוליטי, לחצים שלא יהיה אף פיגוע בחווארה.

בעקבות כך התעוררה סערה ציבורית גדולה ואף התקיימה הפגנת משפחות שכולות מהשומרון, אשר שכלו את יקיריהן ב-7.10 בהגנה על קיבוצי עוטף עזה, מול ביתו של דן הראל. בהפגנה דרשו המשפחות השכולות, יחד עם ראש מועצת שומרון ותושבים נוספים, מדן הראל לחזור בו ולהתנצל.

דגן אמר לאחר חשיפת המסמך: "הגיע הזמן להסיר את העננה הלא תתואר הזו ואת הספין מעל ההתיישבות החלוצית שנמצאת גם בשעות אלו בחזית ביהודה ושומרון. הכתמת ההתיישבות ויצירת מצג שווא שלכאורה יש אשמה תורמת לטבח בדרישה להגן על המתיישבים החלוצים שבסך הכל חוטאים בכך שהם מיישבים את ארץ ישראל ורוצים לחיות בביטחון במקום אליו המדינה שלחה אותם, ולהפנות אצבע אליהם - זה גם לא נכון וגם מהווה דה לגיטימציה קשה ויצירת מטען ושנאה בזמן מלחמה. הניסיון הזה הוא בלתי מתקבל על הדעת, לא צלח ולא ייצלח.

ההתיישבות החלוצית עומדת בחזית ומגינה על כל מדינת ישראל. אני דורש מהמלעיזים להתנצל. אני מבקש לחזק את כוחות הביטחון הפועלים בכל מקום להגנה ומיגור הטרור, ואת תושבי יהודה ושומרון שנמצאים בחזית האזרחית והצבאית להגנה על כלל מדינת ישראל".

ח"כ צבי סוכות אמר: "לא יאמן שבימים הקשים למלחמה הקשה בתולדותינו אנשים היו עסוקים בטפילת האשמות שווא כנגד תושבי יהודה ושומרון וגם עליי באופן אישי. שמח שהאמת יוצאת לאור"