נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידןצילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

ביקורת חריפה על הבעת הניחומים של הממשל האמריקאי למותו של נשיא איראן איברהים ראיסי.

זמן קצר לאחר שנודע כי נשיא איראן מצא את מותו בהתרסקות המסוק שלו, מסר דובר מחלקת המדינה מתיו מילר הצהרה בה מסר כי "ממשלת ארה"ב מביעה תנחומים" על מותו של ראיסי לצד שר החוץ שלו חוסיין אמיר-עבדולהיאן.

גם דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון קירבי, אמר לכתבים כי "אין ספק שהוא היה אדם שהיה לו הרבה דם על הידיים. עם זאת, כפי שהיינו עושים בכל מקרה אחר, אנו בהחלט מצטערים באופן כללי על אובדן החיים, ומסרנו תנחומים רשמיים".

הבעת התנחומים של ממשל ביידן עוררה זעם בקרב סנטורים רפובליקנים שביקרו בחריפות את הודעת הממשל על מותו של "התליין מטהרן".

טום אמר, חבר בית הנבחרים מטעם מדינת מינסוטה, אמר כי "זה אבסורד שממשל ביידן חוזר על תמיכתו בזכויות אדם, ובאותה הנשימה מביע תנחומים רשמיים על מותו של 'הקצב מטהרן'. ברור שהמפלגה הדמוקרטית של היום הפכה למפלגה התומכת בטרור".

גם אליס סטפניק, נציגת ניו יורק בבית הנבחרים, אמרה: "העובדה כי משרד החוץ של ביידן מביע תנחומים על מותו של אויב אכזרי ומפלצתי של אמריקה, שעינה והרג את בני עמו והוביל את מימון שלוחי טרור ברחבי העולם שהרגו חיילים אמריקאים, הוא שפל חדש עבור ג'ו ביידן. המנהיגות החלשה של שר החוץ בלינקן והלהיטות לפייס את המשטר האיראני העוין משקפות את מדיניותו של ביידן כלפי יריבי האומה שלנו".

פעילת זכויות האדם האיראנית-אמריקאית, מאסי אלינז'אד, אמרה בראיון לרשת ABC כי "כשראיתי דקת דומייה באו"ם, זו הייתה סטירה בפרצוף של נשים איראניות שנרצחו רק בגלל שהראו את שיערן. זו סטירת בפרצוף של גברים שהוצאו להורג רק בגלל מחאה".