כוחות צה"ל ברצועה
כוחות צה"ל ברצועהצילום: דובר צה"ל

ישראל לא מצליחה להמשיך ולהחזיק בשטחים ברצועת עזה אותם כביכול ניקתה ממחבלים, דבר שאפשר לחמאס לגייס אלפי מחבלים חדשים תוך כדי המלחמה, כך דווח היום (רביעי) בפוליטיקו.

הגורם הוסיף ומתח ביקורת על כך שלצד ההישגים הצבאיים, אין לישראל "משחק סיום אסטרטגי". עוד טען הגורם כי הממשל האמריקני ימשיך ללחוץ על ישראל להביא להכנת תוכנית שתתרגם את ההישגים הצבאיים לאסטרטגיה.

עוד דווח כי מחבלים רבים נוספים הצליחו להתערות באוכלוסייה האזרחית, ואחרים נמצאים במנהרות מתחת לאדמה דבר שמקשה על ישראל להגיע אליהם.

בנוסף דווח כי המודיעין האמריקני מעריך כי רק 30%-35% ממחבלי חמאס חוסלו מאז פרוץ המלחמה, וכי 65% מהמנהרות ברצועת עזה נותרו שלמות.

קודם לכן דווח ברשת בלומברג כי ארצות הברית ריככה את התנגדותה להרחבת המבצע הצבאי ברפיח בעקבות מאמציה של ישראל להפחית את מספר האזרחים שנמצאים שם.

על פי הדיווח, במפגשים שקיים השבוע בישראל היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ייק סאליבן, הועלו בפניו התוכניות של ישראל לטיפול בסוגייה ההומניטרית במסגרת פעילות צבאית נרחבת ברפיח - באופן שמניח את דעת הממשל ותואם את בקשותיו.

עוד דווח כי יציאתם של אלפי פלסטינים מרפיח בשבועות האחרונים סייעה להפיג את החששות לגבי מספר גדול של אזרחים שישהו שם בזמן מבצע.

על פי הערכות, עד כה התפנו מרפיח כמיליון בני אדם. למרות שהדרג המדיני טרם אישר תמרון קרקעי נרחב ברפיח, צה"ל ממשיך בפעילות בדגש על מנהרות ומנהרות הברחה על הגבול.

בשלב זה, ארבע חטיבות שולטות על השכונות המזרחיות של העיר ועל המעבר עצמו. לוחמי אוגדה 162 החלו להתקדם מערבית למעבר לאורך ציר פילדלפי שעל גבול מצרים - אחד ממוקדי ההברחות המרכזיים של חמאס בשנים האחרונות.