מוטי זפט
מוטי זפטצילום: עצמי

מאז הוקם מועדון 'הגולה' בפתח תקווה, הוא שימש בית תרבות איכותי מהמעלה הראשונה, לציבור הדתי-לאומי, בדגש על הצעירים, אך לא רק.

'הגולה' שימש גם בית היוצר, בית גידול ממש לאמנים מהמגזר, שה'גולה' היה מקום המפגש הראשון שלהם עם הציבור, שם הם רכשו מיומנויות וביטחון ומשם המריאו, חלקם עד הופעות בקסריה. ב'גולה' נערכו מאות רבות של סימפוזיונים והרצאות מרתקות בנושאי ציונות, דת-מדינה, החברה הישראלית, המגזר הדתי-לאומי ועוד ועוד. במועדון 'הגולה' נערכו ערבי עיון מיוחדים סביב חגים וימי זיכרון, ועוד ועוד.

ב'גולה' הכירו צעירים צעירות ואף יצאו משם כמה וכמה חתונות. ה'גולה' מיום היווסדה, שימשה בית פעיל, מהנה ומעניין לרבבות מהמגזר הדתי-לאומי מפ"ת ומחוצה לה. ערים אחרות באו ללמוד וניסו לחקות את הגולה פ"ת, שמיום היווסדה עד לפני כשנתיים, נוהלה בידי האומן של יונתן דובוב, איש תרבות, איש ערכי נמרץ מהשורה הראשונה. וכל זה עומד, להערכתי ולמרבה צערי, להסתיים ימים אלה ממש.

קצת היסטוריה.

בין השנים 2009-2013 שימשתי כיו"ר המפד"ל פ"ת ומטעמה כמ"מ ראש העיר, מחזיק בתיק ההנדסה ואחראי על החינוך הדתי. מתישהו במהלך הקדנציה, אם אינני טועה בשנת 2010, פניתי לידידי ראש העיר דאז איציק אוחיון ז"ל, בבקשה-הצעה להקים לנוער הדתי-לאומי מקום תרבותי נעים בו יוכלו להיפגש למופעים ברוח ההולמת את אורח חייהם, להיפגש ולהכיר.

אוחיון הטוב מיד הסכים והפקיד בידי את האחריות לעניין מאלף ועד תו. מיד רתמתי את האיש הענק עם לב ענק משה ספקטור ז"ל, שהיה בולדוזר בהקמת מבני הציבור בעירייה, וספקטור הבולדוזר נרתם בכל כוחו. גייסנו כחמישה מיליון שקל, לקחנו אדריכל, והתחלנו בהליך הבנייה. באותם ימים 'שמתי עין' על בחור צעיר ומאוד מוכשר, בשם יונתן דובוב, שמאוד התרשמתי מהערכיותו, מהמרץ שלו, מההבנה שלו בתרבות, והטלתי עליו להקים את המסגרת התרבותית של המועדון, שדובוב עצמו בחר בשם 'הגולה', בגלל קרבתו לצומת סגולה.

מאז ועד היום, משמש 'הגולה' מתחם תרבות לציבור הדתי לאומי בכל הגילים, שקנה לו שם בכל גוש דן ואף הרבה מעבר לכך.

אם יש בי מעט גאווה על דברים שקידמתי בפ"ת עבור הציבור הדתי לאומי בפרט בחמש שנות כהונתי בעירייה, זה 'הגולה' (מעבר לבתי כנסת, מבנים לתנועות נוער וכדומה).

ועתה, ראש העיר רמי גרינברג בא ומשלים מהלך בו החל כבר לפני מספר חודשים, ולוקח את ניהול הגולה מידי מנהלים מהציונות הדתית ומפקיד את האחריות על המקום בידי מקורב לו (לגרינברג), אדם בשם רונן כברה, בעברו ומנהל אולם 'שרת' של העירייה כיום, שהטיל את ניהול ה'גולה' על רן פיקלשטיין, חברו היקר. גם של כברה וגם של גרינברג.

ומה היה לאותו רונן לכתוב על המינוי החדש שלו, לנהל את ה'גולה'? "חברים יקרים שלי, שמח לספר לכם שראש העיר והנהלת מקפ"ת הטילו עליי משימה מאתגרת מאוד, והיא ניהול מועדון "הגולה" למופעים, בנוסף לתפקידי כמנהל בית תרבות שרת. מועדון הגולה הוא ייחודי ממש, זה המועדון העירוני היחיד בעיר שהישיבה סביב שולחנות. היחיד שאפשר לנשנש ולשתות אלכוהול…. פשוט כייף. בימים הקרובים נעלה פירסום על מופעים מעניינים, ונשמח לראותכם. שלכם, רונן כברה".

הבנתם? ה'גולה' בעיניים של מנהלו החדש הוא מקום ש"שאפשר לנשנש ולשתות אלכוהול'. סביר, שזה הכיוון אליו הוא יוביל את 'הגולה'. ואין פוצה פה ומצפצף. ואיך הם תיארו בפוסט בו בישרו על מינויו של פיקלשטיין לתפקיד מנהל הגולה?

"מועדון 'הגולה' הוא מראה לסיפור של העיר פתח תקווה בשנים האחרונות. מתוך רצון שהמקום הנהדר הזה ישרת את כלל הציבור, ראש העיר הנחה את רונן כברה המדהים לקחת אחריות על המקום. עכשיו, כשרונן כברה לוקח אחריות, כללי המשק משתנים וכך המועדון הזה שינה פניו מקצה לקצהץ שופץ באהבה ונפתח בקול תרועה ושמחה. המועדון ישרת את הקהל הרחב ויתן מענה מיוחד לקהל הדתי. על הפרק כבר חש את שימי תבורי, רמי דנוך, רוחלה אלה הנהדרת, ראובן ארז, סטנדאפ של אמיר מויאל ועוד.

הבנתם? "כללי המשחק משתנים". "הגולה" שהוקמה במיוחד עבור הציבור הדתי-לאומי, ועשתה חייל, כבר לא. בכוונת מכוון. למי (לא) תודה, למי (לא) ברכה? לראש העיר רמי גרינברג. ראש עיר מעולה, אבל פה, בעניין הזה, אכזבה רבתי.

מודה, אני כועס, רותח על העניין הזה, כי הייתה לי יד בהקמתו. תרומתי אז בהקמת 'הגולה' בעיני היא התרומה הגדולה שלי בכל כהונתי בעירייה. ועתה, בא ראש העיר רמי גרינברג, בעצמו מהמגזר ה'סרוג', ומפקיד את ניהול 'הגולה' בידי מי שה'גולה' בעיניו הוא מקום בו מנשנשים ושותים אלכוהול. למה הגענו?

זהו צעד נוסף של ראש העיר רמי גרינברג במאמציו הבלתי פוסקים לרסק את הסיעות הדתיות בעירייה. אבל מה אשם הציבור הדתי-לאומי שלוקחים לו את מה שכה אהב?

הייתי יכול לצפות מחברי הרשימה 'יחדיו' (הבית היהודי? הציונות הדתית?) של הציונות הדתית בעירייה שיעשו לגרינברג בלגן על שלקח מהציונות הדתית את ה'גולה', אבל מן הסתם הם מפחדים (כמו אחרים בעירייה) מגרינברג. עם 13 המנדטים משלו, עם ש"ס שהולכת איתו הכי קרוב שאפשר (אליהו גינת מש"ס הוא יו"ר מקפת שחתום על החלפת המנהל בגולה), גרינברג לא סופר אותם. ויש דוגמאות נוספות לכך. הוא יכול להסתדר היטב בלעדיהם בקואליציה.

גם מהחברים ה'סרוגים' בסיעתו של גרינברג, החברים אלישיב עמיצור (ראש אגף תרבות יהודית) ומויישי פרידמן, שמן הסתם היו רוצים ש'הגולה' תישאר 'גולה', אין ציפיות שיתעמתו מול גרינברג. ככה זה בקומה השלישית בבניין העירייה. הכל מתקבל פה אחד. הפה של גרינברג.

אישית, כמי שיזם בזמנו את הקמת 'הגולה', והפקיד את ניהולו בידי יונתן דובוב שעשה זאת בכישרון בלתי רגיל, אני כועס ומתבייש בראש העיר רמי גרינברג. אני בטוח שזה לא מזיז לו, וזה בסדר.

****

נציין כי ראש העיר דחה את דבריו של זפט והגיב "רן לא מנהל את הגולה, רונן מנהל במקביל לניהול אולם שרת. איגום משאבים והתייעלות שאני מוביל בכל העירייה כבר 5 שנים ולכן רואים את התוצאות בכל העיר- פחות בזבוז על כוח אדם ושכר יותר לפעילות למען התושבים. כברה מומחה בניהול אולמות ואני בטוח שיעשה חייל. הגולה ממשיכה להיות יחודית לציבור הדתי לאומי ועובדתי כל הארועים שפורסמו היום זה עם אותם אומנים שהיו בגולה בעבר. אין שינוי. לגבי ההתנהלות בעבר לא ארחיב כאן. יש הרבה מה לספר. אבל אנחנו לא עוסקים בהשמצות אלא בעשייה".