הרב יהודה עמית, ראש הישיבה החרדית קריית מלאכי, מספר על שיעור נדיר שהיה לו לפני שנים במכינה הקדם צבאית בעלי.

"באזור חנוכה הטלפון הציבור צלצל, לא היה בית מדרש הקיים ולא הטלפונים, אני ניגש והוא על הטלפון, אני רוצה שהרב יבוא לכאן לעלי, מכינה ישיבתית לצה"ל, שאלתי: בשביל מה אתה צריך שאני יבוא? מדברים שהחרדים ככה וככה, אני רוצה שהרב יגיד להם מה זה. אמרתי לו: אין לי זמן, חבל על הזמן, הוא ירד מהקו", מספר הרב עמית.

לדבריו, "אחרי כמה ימים הוא מתקשר שוב ולוחץ, היה שם אחד הרב יגאל לוינשטיין, אז דיברתי איתו, אמרתי לו: בשביל מה אתה צריך? אתם יודעים להגיד טוב מה אנחנו חושבים ואיפה אנחנו טועים, מה אתה צריך אותי שם? אז הוא אמר לי: בשביל מה? יש פה שנאה לחרדים ואני רוצה שאתה תפיג אותה. אם יהיו פה כמה חבר'ה שירצו לבוא אליך, לא אכפת לי. התלבטתי, הרב באום לחץ עלי אז נסעתי לעלי".

הוא מרחיב על השיחה עצמה. "סוכם שאדבר מ-6 עד-7 ובסוף היה מ-6 עד 10, באמצע התרגזו עלי וכיבו את האור, היה חגיגה שלמה, ואז אמרו את כל השטויות שלהם, אז אחד אומר לי: תראה, אם בחורי ישיבות היו הולכים לצבא, איזה קידוש השם זה היה עושה. אחד מהרבנים שם אמר: יש אנשי אפיקורסים שעוזרים לנו, אתה יודע למה הם עוזרים לנו? אני מכבד את הצבא שלו אז הוא מכבד את התורה שלי. אמרתי לו: שמעתי, לא רוצה לענות, אנשים אמרו לי: תענה תענה, ואמרתי: שאם הרבנים יבקשו, אני אענה".

הרב עמית מסביר מדוע חלק על הנחת הבסיס של אחד הרבנים. "אתה אומר שיש אפיקורסים והם עוזרים לכם? לא מכיר אותם אבל אם אתה אומר שהם אפיקורסים - אני מאמין לך, אבל יש לי הסבר אחר: כיוון שהוא אפיקורס הוא לא מאמין בתורה, הוא אוחז שאתם מלמדים דברים חסרי פשר, אז אם היית עכשיו מלמד לבחורים צעירים בני 18 שיכולים לשבת וללמוד כימיה, ביולוגיה או הנדסה ובמקום זאת יושבים ולומדים דפי ספר טלפונים שהוחלפו לפני 10 שנים, בשביל מה זה טוב? אבל מה? אתה מכבד את הצבא שלו והוא מכבד את ספר הטלפונים שלך. זה ההסבר שלך.

אני אני חושב שהיות והוא אפיקורס הוא רוצה להילחם בתורה, ובשביל להילחם הוא צריך לעזור לכם, אז הוא עוזר לכם. כאשר הקימו את ההסדרים כתב ראש ישיבות בני עקיבא הרב משה צבי נריה בעיתון הצופה של המזרחי, מאמר תחת הכותרת: אל תגעו במשיחי, ההסדר לא נועד לבחורים שרוצים ללכת לישיבה אלא ללכת לצבא ובמקום צבא ילכו להסדר, ובאמת מה קרה? גרר המון חבר'ה שרצו ללכת לישיבות. כשהקימו את המכינות הישיבתיות לצה"ל, מי צעק על כך? ההסדרים. כי באמת כל כזה מוסד לוקח משני הכיוונים, מלמעלה ומלמטה".