פרופ' עמוס עזריה, פעיל למען השבת ההתיישבות לרצועת עזה, השתתף היום בדיון מיוחד שהתקיים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על רקע עימותים בין מפגינים למשטרה בגבול הרצועה.

בראיון לערוץ 7 הוא מספר על האירועים שאותם הוא מגדיר כאכיפה בררנית מצידה של המשטרה. "היו לנו מספר פעילויות באזור מעבר ארז במטרה להתקרב כמה שיותר ולהיכנס לחבל עזה, והמשטרה, למרות שדובר על מאות צועדים, עצרה בצורה סלקטיבית מספר משתתפים מבלי שהייתה כל אלימות או צעד דומה מצד הצועדים".

מוסיף פרופ' עזריה ומספר כי המשטרה האשימה את המעוכבים על ידה בתקיפת עובד ציבור, תקיפת שוטרים ולאחר מכן ביקשה גם הארכת מעצר לשבוע נוסף, "מה שאנחנו לא רואים אף פעם בהפגנות השמאל, אלא אם מדובר בהשלכת לפידים וצעדים מסוכנים אחרים. כשהשמאל חוסם כביש בשעת מלחמה כאשר המשטרה באה אם היא עוצרת פעילים היא משחררת אותם כמה שעות לאחר מכן ובוודאי לא מבקשת הארכת מעצר, בוודאי שלא לשבעה ימים".

על טענת המשטרה לפיה מדובר בשטח צבאי סגור ובאזור העשוי להיות מסוכן, ומשום כך אין מנוס מפינוי הצועדים, אומר עזריה כי על המשטרה להציג צו שטח צבאי סגור, מה שלא היה, ורק לאחר מכן לפזר, אך פיזור מפגינים בצורה שרירותית ולבקש לאחר מכן הארכות מעצר שנתקלות בסירוב של בית המשפט ולמרות זאת המשטרה מגישה ערר על הדחייה, אינו מתקבל על דעתו.

לדבריו על המשטרה היה לאכוף באופן משמעותי הרבה יותר את החוק על מפגיני שמאל, ובמידה וההחלטה היא לשחרר עצורים כעבור מספר שעות תהיה קבילה במידה והיא תהיה גם כאשר מדובר במפגיני ימין. "אם רוצים לפזר אירוע אצלנו וחושבים לעכב לכמה שעות ולאחר מכן לשחרר, אני לא יכול להתלונן על כל. אבל לבקש עוד ועוד הארכת מעצר על כלום, את זה אי אפשר לסבול".

על דברי נתניהו אודות שלילת השבת ההתיישבות לרצועת עזה, מדייק פרופ' עזריה ומציין כי נתניהו אמר שהשבת ההתיישבות אינה אחת ממטרות המלחמה, "זה כואב וחמור מאוד שראש הממשלה אומר דבר כזה, בעיקר כשאנחנו וגם הוא יודעים שזה הפתרון. עם ישראל מבין שזה הפתרון. כשיוצאים מעזה קורים כאלה אסונות וברור שמה שצריך זה לחזור לשם ואני מאמין שזה הולך לקרות, אבל בהחלט הדברים שלו חמורים וראויים לגינוי".

בדבריו מציין עזריה סקרים המלמדים על תמיכה נרחבת בעם בהתיישבות ברצועת עזה, על אף דברי המנהיגות שנובעת לעיתים מלחצים אמריקאיים או בינלאומיים. "ברור שזה הפתרון" הוא קובע וינו מתרשם מהתבטאויותיהם של שרים ואישים כדוגמת השר מיקי זוהר וראש המל"ל צחי הנגבי שלטעמו אומרים את דבריהם נגד ההתיישבות כדי להתקבל בזרועות השמאל.

להערכתו גם אם המנהיגות לא תסכים לכך, הקריאה והמעשה יבואו מהשטח כפי שהיה בחומש כאשר עליה ועוד עליה של מתיישבים ותומכיהם קבעו עובדה בשטח בסופו של תהליך ארוך.