גלי בהרב מיארה
גלי בהרב מיארהצילום: Shir Torem/Flash90

היועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב מיארה התייחסה הבוקר (שני) בכנס של לשכת עורכי הדין להוצאת הצווים נגד ישראל בהאג.

"האשמת מדינת ישראל בהפרת האמנה של השמדת עם מקוממת", פתחה בהרב מיארה את דבריה. "התביעה שהגישה דרום אפריקה מופרכת ומעוותת את ההגדרה של רצח עם. התייצבנו בבית הדין בהאג מתוך צדקתה של מדינת ישראל. ההשוואה בין הדרג המדיני של ישראל לרבי המרצחים של חמאס היא ליקוי מוסרי".

על התנהלות הממשלה במשבר חוק הגיוס אמרה: "הייעוץ המשפטי לממשלה לא נתן יד ולא ייתן יד לניסיון לעקוף צו ביניים המקפיא תמיכות כספיות. מכאן הדרדרות העניינים הייתה מהירה - ממשלת ישראל ביקשה להרחיק את שומרי הסף מהאירוע, לבטל את יכולת הייעוץ המשפטי לשמש כבלם".

היא הוסיפה כי "יש ניסיון לפוליטיזציה של שירות המדינה. 2023-2024 יזכרו כשנים קשות. נוכחנו כי העם בישראל חזק אך הדמוקרטיה שלנו שברירית. אין בישראל מערכת משטרית כוללת של בלמים ואיזונים. אי התלות הפוליטית של אנשי השירות הציבורי ומערכת משפט חזקה הן ערובות לשלטון החוק".

על השר איתמר בן גביר אמרה: "השר הממונה על המשטרה מטעם הממשלה איננו מפכ"ל על. גבולות סמכותו צריכים להיות תחומים וגדורים. בפרט, נאסר עליו להתערב בפעילות אופרטיבית של המשטרה ובהחלטות קונקרטיות. התיקון לפקודת המשטרה אינו קובע את התנאי ההכרחי כי התערבות פוליטית בהפעלת הכוח המשטרתי אינה חוקית. על כן, עמדתנו, כפי שהגשנו אותה לבג"צ היא, כי התיקון לפקודת המשטרה אינו עומד במבחנים החוקתיים ויש לבטל לפחות חלק מסעיפיו".