יניב עשור
יניב עשורצילום: דובר צה"ל

ראש אכ"א אלוף יניב עשור שוחח עם הורי תצפיתניות ובהקלטות שנחשפו בחדשות 12 התייחס לכישלון הצבאי ולמשבר האמון שנוצר ב-7 באוקטובר.

"כשאנחנו בלילה הולכים לישון, מה אתם חושבים? שאנחנו לא אומרים - איך זה קרה לנו? מה פתאום? איפה נכשלנו? אנחנו חייבים לכם תשובות ובלי האמון הזה, צה"ל לא יכול להמשיך לתפקד. אני עכשיו רגע שולח חיילים לעזה, אתמול הייתי ברפיח, מה, בלי אמון בנו הם ילכו לשם? יש פה משבר נוראי. הלב שלנו שותת דם. אתם ההורים שלה, אנחנו המפקדים שלה, ואנחנו אחראים על זה", אמר עשור.

הוא הוסיף "אני מפקד של כל חיילי צה"ל. החללים, החטופים, הפצועים. אני אחראי על כולם. יש לכם, ובהרבה דברים בצדק, משבר של אמון עמוק מולנו. ואני מבין את זה, אני מבין את המשבר של האמון. זה מחדל שלא היה צריך להיות, סימן קריאה".

הוא הודה כי "אם צה"ל היה מבין שהולכת להיות התקפה הוא היה מתנהג אחרת וגומר אותם עוד לפני שהם היו באים לגדר. לא היו מחבלים צריכים להיכנס למוצב, ואם נכנסו היו צריכים לחטוף התקפת נגד מהירה".

עשור טען כי לא היה זלזול בתצפיתניות. "לא יכול להיות שהמג"ד, המ"פ, המח"ט, לא היו אצל התצפיתניות, ראו, הקשיבו, למדו. אני כן יכול להגיד לכם שהתצפיתניות, זה נתפס משהו יותר במרחב של המודיעין הטקטי ולא המודיעין האסטרטגי".