צבי סוכות לצד האלוף יניב עשור
צבי סוכות לצד האלוף יניב עשורצילום: דובר צה"ל, דוברות

חבר הכנסת צבי סוכות התייחס לחשיפת ההקלטות של ראש אכ"א האלוף יניב עשור שאמר כי לא הוסטו חיילים מעוטף עזה ליהודה ושומרון ערב טבח השבעה באוקטובר ושהדיווחים על כך הם "קשקוש" ו"ספין".

סוכות כתב ברשת X: "בן כספית עוד באמצע הקרבות ב-7.10 פרסם שאוגדת עזה עברה ליו"ש. ניר דבורי פרסם במהדורת ה-8.10 שגדוד וחצי הועבר כדי לשמור על הסוכה שלי. סגן הרמטכ"ל לשעבר דן הראל הכריז על זה בפריים טיים. לא היה ולא נברא, אפילו לא התחיל. שקר מוחלט שנועד להאשים את מתיישבי יו"ש בטבח הנורא. רשעות לשמה".

אמש פרסם העיתונאי ירון אברהם בחדשות 12 הקלטות בהן התייחס עשור לאירועי השבעה באוקטובר. "אל תקנו את הספין. לא לקחו חיילים לאיו"ש, לא לקחו שום דבר. אני הייתי רח"ט מבצעים. אם צה"ל היה מבין שהולכת להיות התקפה, הוא מתנהג אחרת וגומר אותם לפני שהם באים לגדר".

עשור לא הסתפק בזה והוסיף: "לקחו מעזה לאיו"ש? עזוב, זה קשקוש. אני מניח שאתם מבינים למה רוצים להגיד שלקחו מעזה לאיו"ש. זה לא הסיפור".

כזכור, ראש מועצת שומרון יוסי דגן חשף לאחרונה מסמך רשמי של צה"ל המוכיח כי בשונה מההאשמות או הספינים שהודהדו בכלי התקשורת, בעיקר ע"י עיתונאים ואנשי שמאל, לא הועברו כוחות מעוטף עזה לשומרון ביום שלפני ה-7 באוקטובר, ובוודאי לא ספציפית עבור סוכת המחאה שהקים ח"כ צבי סוכות בחווארה בעקבות הפיגועים שהתרחשו שם.

המסמך מוכיח בצורה רשמית כי העברת הכוחות (כ-80 חיילים) לתגבור ברחבי השומרון הייתה חלק מתוכנית רבעונית (3 חודשים) של צה"ל מראש - עוד מחודש אוגוסט, ולפיכך כמובן כלל איננה קשורה לסוכת המחאה של ח"כ צבי סוכות.

על פי תוכנית כח האדם הריבעונית מחודש אוגוסט, כלל לא הגיעו גדודים מעוטף עזה לשומרון, אלא על פי אותה תכנית תיגבור מסודרת ומתוכננת מראש, כוח של עשרות חיילים מיחידת "אגוז" - המוגדרים במסמך "עתודה מטכ"לית" (כלומר בכלל לא חיילים המשוייכים לעוטף עזה) - החליף קבוצת חיילים מבה"ד 1, כשעל פי גאנט כח האדם שנחשף במסמך - שבוע לאחר מכן היו אמורים להחליף את אותם חיילי "אגוז" חיילים מגדוד "קדם" של פיקוד העורף.