השר איתמר בן גביר
השר איתמר בן גבירצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הודיע היום (שלישי) לבג"ץ כי בכוונתו להביא לממשלה הצעת החלטה בדבר סיום כהונתו של המפכ"ל קובי שבתאי, על סמך החלטות ועדת החקירה לאסון הר מירון.

בתשובה לבג"ץ נכתב כי הודעת היועצת המשפטית נעשתה בחוסר סמכות, אך "מכל מקום, ולמען הסר ספק, יצוין כי ההזמנה לשימוע נועדה לאפשר למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, להשיב לטענות שיש כנגדו באשר לחוסר תפקודו".

בן גביר הודיע כי "השימוע מבוטל ועל כן הבקשה מתייתרת". יחד עם זאת צויין כי בכוונתו "לפעול בהתאם לדו"ח ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון ולהביא בתוך עשרה ימים לדיון בממשלה, בהצעת מחליטים, את סיום כהונת המפכ"ל בהתאם לקביעות בדו"ח מירון".

אמש זימן בן גביר את המפכ"ל לשימוע ביום רביעי הקרוב בטרם ימליץ לממשלה להקדים את סיום כהונתו.

השר ציין במכתבו למפכ"ל: "בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים ומתרבות הטענות לאי תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של משטרת ישראל בכלל, ובתקופה מלחמתית זו בפרט".

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה הודיעה אתמול (שלישי) לשר בן גביר כי כוונתו לערוך שימוע למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי - אינה חוקית.

"השבוע הודיע המפכ"ל ופנה אליי ודיווח כי אתה שב וחורג מסמכותך כלפי משטרת ישראל. סמוך לאחר מכן הודעת למפכ"ל, כי אתה מזמנו לשימוע. סמיכות הזמנים מעוררת חשש כבד, כי במסווה של טענות עקרוניות כביכול נגד המפכ"ל אתה מבקש למעשה 'להענישו' על כך שביקש למנוע ממך להתערב באופן פסול בעבודת המשטרה, וכל זאת שעה שאתה פועל לכאורה בניגוד להחלטה מפורשת של בג"ץ . כן מתעורר חשש כבד שאתה מבקש להעביר מסר לכל שרשרת הפיקוד במשטרה, למען יראו וייראו", כתבה בהרב מיארה לבן גביר.

לטענתה, "דברים מתחברים לכך שזימון מפכ"ל לשימוע היא החלטה מינהלית כבדת משקל. בהתאם, נדרשת הנחת תשתית עובדתית מספקת המצדיקה את הצעד החריג. זאת, ביתר שאת שעה שכהונת המפכ"ל, שאתה יזמת את הארכתה אך לפני חודשים ספורים, צפויה להסתיים בתוך פחות מחודשיים, ושעה שמדינת ישראל נמצאת במלחמה".