איתמר בן גביר וגלי בהרב מיארה
איתמר בן גביר וגלי בהרב מיארהצילום: Shir Torem/Flash90. Yonatan Sindel/Flash90

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה הודיעה הבוקר (שלישי) לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כי כוונתו לערוך שימוע למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי - אינה חוקית.

"השבוע הודיע המפכ"ל, כי פנה אליי ודיווח כי אתה שב וחורג מסמכותך כלפי משטרת ישראל. סמוך לאחר מכן הודעת למפכ"ל, כי אתה מזמנו לשימוע. סמיכות הזמנים מעוררת חשש כבד, כי במסווה של טענות עקרוניות כביכול נגד המפכ"ל אתה מבקש למעשה 'להענישו' על כך שביקש למנוע ממך להתערב באופן פסול בעבודת המשטרה, וכל זאת שעה שאתה פועל לכאורה בניגוד להחלטה מפורשת של בג"ץ . כן מתעורר חשש כבד שאתה מבקש להעביר מסר לכל שרשרת הפיקוד במשטרה, למען יראו וייראו", כתבה בהרב מיארה לבן גביר.

לטענתה, "דברים מתחברים לכך שזימון מפכ"ל לשימוע היא החלטה מינהלית כבדת משקל. בהתאם, נדרשת הנחת תשתית עובדתית מספקת המצדיקה את הצעד החריג. זאת, ביתר שאת שעה שכהונת המפכ"ל, שאתה יזמת את הארכתה אך לפני חודשים ספורים, צפויה להסתיים בתוך פחות מחודשיים, ושעה שמדינת ישראל נמצאת במלחמה".

לקריאת מכתבה המלא של היועמ"שית לשר בן גביר

"מכתבך שבסמך אינו מציג תשתית כאמור. זהו פגם משמעותי בפני עצמו והוא מעצים את החשש לפיו שיקולים זרים הנחו אותך בפעולתך", סיכמה היועצת.

אמש זימן בן גביר את המפכ"ל לשימוע ביום רביעי הקרוב בטרם ימליץ לממשלה להקדים את סיום כהונתו.

השר ציין במכתבו למפכ"ל את ההחלטה להאריך את כהונתו על רקע תפקודו באירועי שבעה באוקטובר. "אולם בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים ומתרבות הטענות לאי תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של משטרת ישראל בכלל, ובתקופה מלחמתית זו בפרט".

הוא הציג דוגמאות לטענתו. "בהכנות לאירועי מירון לא הופעת להערכת המצב המסכמת בנושא, גם לא ביקרת בחפייק בשטח, ולדברי בכירים במשטרה - היית 'מנותק קשר' לחלוטין. דברים אלו מצטרפים לאי קיומם של ישיבות עומק וישיבות סטטוס בראשותך בנושא הפשיעה במגזר הערבי וארגוני פשיעה על אף הנחיותיי בעניין, ולהעדרם של דיונים והנחיות בעניין גניבות הרכבים, תאונות דרכים, גיוסים למשטרה, מימוש תקציבים, הצטיידות ורכש, וניהול כללי של המשטרה, כאשר במשטרה מדווחים לי על היעדרותך הכללית מעבודתך".

"למעשה, הדבר היחיד בו הינך מתפקד, הינו קידום קצינים מקורבים בלבד. בהערת אגב יצוין, כי קצינים רבים במשטרה טוענים כי 'אין מה לדבר עם המפכ"ל, המפכ"ל בפועל הוא ערן היועץ האסטרטגי'", טען השר.

בהמשך לדברים אלו, כתב השר למפכ"ל כי "מוטלת על השר אחריות מיניסטריאלית לתפקודה של המשטרה, והוא אינו יכול להסתתר 'כמשקיף מן הצד', בכל הנוגע להתנהלות דרגי הביצוע".

ההחלטה להאריך את כהונת המפכ"ל אושררה על ידי ועדת החקירה הממלכתית לחקירת אסון מירון, שקבעה כי המפכ"ל נכשל באסון מירון, וכי בשל נסיבות המלחמה - היא מותירה בידי הממשלה את המועד לקביעת סיום כהונתו.

מקורבי המפכ"ל הגיבו ואמרו כי "זו עדות מהדהדת להתנהלות פסולה וביריונית של השר, לטענותיו המופרכות אין כל בסיס ונכון היה שלא יאמרו, בוודאי משר אשר מנסה להשתלט באופן אלים על המשטרה ולהפוך אותה למליציה פרטית".